Niższa stawka ma zmotywować kontrolerów do częstszych kontroli biletów

07.06.2021

Kontrolerom tarnowskich autobusów zmniejszono stawkę za jedną kontrolę do 4 złotych, a to oznacza że w skali miesiąca zarobią około 1000 złotych. Kontrolerzy apelują o pomoc do radnych miejskich.

Jak mówi radny Stanisław Klimek, to nie pierwsza obniżka ich pensji w ciągu ostatniego roku.

– Od roku mają obniżoną pensję już trzykrotnie z 1400 zł do 932 zł. Są rozgoryczeni i bardzo proszą o spotkanie z prezydentem. Mają na utrzymaniu rodziny i chcą pracować. Zmniejszyła się liczba kursów podczas pandemii i z powodu braku umowy z gminami, więc mają też problem z wyrobieniem limitu. Za takie marne pieniądze pracują, a z czegoś trzeba żyć.

Jak tłumaczy kierownik Działu Organizacji Transportu Publicznego w Zarządzie Dróg i Komunikacji, Wiesław Kozioł, kontrolerzy pracują na umowy zlecenia i pensja jest uzależniona od liczby przeprowadzonych kontroli w autobusach.

– Zmniejszyła się odpłatność za dokonaną kontrolę do 4 złotych, a zwiększyła za wystawienie wezwania do zapłaty. Chcieliśmy w jakiś sposób zmotywować do większej liczby kontroli oraz do wystawiania wezwań, to się wiąże automatycznie z przeprowadzaniem większej liczby kontroli i wtedy automatycznie wynagrodzenie kontrolerów wzrośnie.

Jak dodaje, im więcej osób bez biletu złapią i ukarzą wezwaniem do zapłaty, tym więcej zarobią.

Kontroler musi wykonać co najmniej 270 kontroli miesięcznie.

Posłuchaj:
Stanisław Klimek
Wiesław Kozioł
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN