Nowa tablica pamiątkowa dla ofiar walk o niepodległość [ZDJĘCIA]

10.11.2018

W Kamionce Wielkiej, koło Nowego Sącza odsłonięto już tablice pamiątkową z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest ona poświęcona zamordowanym przez hitlerowców mieszkańcom gminy. W uroczystościach patriotycznych uczestniczyło wiele osób.

Ta tablica jest na tej skale już od dawna ale została uaktualniona. Pojawiły się daty, których do tej pory brakowało – mówi mieszkanka. Kolejni dodają – W przygotowania do tej uroczystości byli zaangażowani nie tylko mieszkańcy ale też szkoła i uczniowie. To oni zrobili specjalne kotyliony dla uczestników. Zaangażowali się też harcerze czy wiele osób, które przyniosły sztandary.

Na tablicy można przeczytać napis: Wiernym synom ojczyzny poległym w walkach o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. A także daty: 1914-1918, 1919-1920, 1939-1945, 1945 -1963. Sponsorami są mieszkańcy i Instytut Pamięci Narodowej.

Tablice pamiątkową poświęcił bp Leszek Leszkiewicz, który rozpoczynając homilie trzykrotnie zadał ważne pytanie o to czy zebrani kochają Polskę. Trzy razy padła też chóralna odpowiedź: Tak!

Te odpowiedzi są bardzo ważne. My przejęliśmy wolną Polskę. Ona jest darem dla nas, który zawdzięczamy naszym przodkom. Teraz jest ważne pytanie co my z tym darem zrobimy – dodał.

Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej podkreślał, że prace na rzecz dobrego rozwoju Polski trzeba zacząć od własnego domu. – Jeśli Wasz dom i Wasza rodzina będzie rzeczywistością, do której chętnie wracacie, budowanie mocnej Polski będzie realne.

Mieszkańcy gminy uczestniczyli dziś(10.11) też w koncercie dla Niepodległej.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Kamionce Wielkiej

Publiée par RDN Nowy Sącz sur Samedi 10 novembre 2018

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN