Nowa trasa VeloBiała ma połączyć 7 gmin

23.03.2021

Według planów, będzie się rozpoczynać w Stróżach na przecięciu z VeloBeskid i kończyć w Tarnowie na przecięciu z EuroVelo 4.

Nowa trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Białej będzie mieć docelowo 65 km długości i będzie przebiegać przez gminy Grybów, Bobowa, Ciężkowice, Gromnik, Tuchów, Pleśna i Tarnów.

Na miłośników wycieczek rowerowych będzie czekać wiele atrakcji. W bliskiej odległości od wyznaczonej trasy znajdują się m.in. Skansen pszczelarstwa w Stróżach, Dwór Długoszowskich i centrum koronkarstwa w Bobowej, Dwór Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, ścieżka rekreacyjna ‘Skałka’ w Tuchowie oraz winnice.

Ankiety dotyczące trasy do zarządu województwa małopolskiego złożyły już trzy gminy – Pleśna, Gromnik i Tuchów.

To perspektywa kilku najbliższych lat – mówi burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

– W tym momencie zgłosiliśmy wniosek do województwa małopolskiego o ujęcie tej trasy w planach na nową perspektywę unijną. Ten wniosek spotkał się z akceptacją, myślę, że będziemy mogli aplikować razem z województwem małopolskim o budowę tej trasy. A jeżeli chodzi o ten rok, to chcemy zaprojektować zupełnie coś nowego – trasę single track, która będzie się zaczynała na pograniczu Siedlisk i Lubaszowej, koło przystanku kolejowego i będzie się kończyła na Brzance.

Docelowo w Tuchowie obie trasy będą się ze sobą łączyć.

Jak dodaje Magdalena Marszałek, przez najbliższe dwa lata będą trwały prace nad dokumentacją dotyczącą VeloBiała, w 2023 roku – jeśli uda się pozyskać środki unijne – ruszą bezpośrednie przygotowania do budowy trasy.

Posłuchaj:
Magdalena Marszałek
Anna Szczepanek, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN