Nowe klasy, sala gimnastyczna, a w przyszłości… basen – wkrótce ruszy rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie

20.04.2022

Nadbudowa piętra, które pomieści kilka sal lekcyjnych z zapleczem i nową, większą świetlicę oraz dobudowanie drugiej sali gimnastycznej – tak będzie wyglądał pierwszy etap powiększenia powierzchni budynku Szkoły Podstawowej nr 9, największej pod względem liczby uczniów, tarnowskiej podstawówki.

Dyrektor szkoły Jakub Patuła, mówi, że rozbudowa budynku była w planach już od dawna, a kiedy po reformie w szkole zostały klasy siódme i ósme, stała się koniecznością.

– Szkoła jest najliczniejszą ze szkół podstawowych na edukacyjnej mapie Tarnowa. W chwili obecnej w szkole uczy się 690 uczniów w 31 oddziałach, wiec te potrzeby są naprawdę olbrzymie. Poważne problemy pojawiły się w momencie przeprowadzenia reformy edukacji, likwidacji gimnazjum. Wtedy w placówkach pozostali nam uczniowie klas siódmych, później ósmych, więc ta liczba w dość szybkim tempie nam wzrosła. Stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem organizacyjnym, zwłaszcza jeżeli chodzi o system pracy, system jednozmianowy.

Pierwotne plany rozbudowy szkoły obejmowały też budowę budynku z basenem i kolejnymi pomieszczeniami dydaktycznymi. Wzrost kosztów budowy sprawił, że ten plan trzeba odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Jakub Patuła podkreśla, że społeczność szkolna nie zrezygnuje z tego marzenia.

– Plany są w dalszym ciągu bardzo ambitne, ja nie porzucam tych planów, ponieważ rozbudowa szkoły był planowana wieloetapowo. My w tym momencie wkraczamy w etap pierwszy, związany z nadbudową tej części świetlicowo-dydaktycznej i rozbudową sali gimnastycznej. Natomiast mam wielką nadzieję, że w przyszłości te kolejne etapy, zwłaszcza związane z budową basenu i tej części dydaktycznej, związanej z nowymi salami lekcyjnymi, w kolejnych latach uda się zrealizować.

Planowany koszt inwestycji ma wynieść 5 mln 928 tys. zł. Jej wykonawcą będzie firma z Tarnowa.

Podczas rozbudowy konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku, wykonanie izolacji termicznych i przeciwwodnych, instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. Nadbudowana część szkoły będzie miała powierzchnię 414 metrów kw. i pomieści kilka sal lekcyjnych z zapleczem oraz świetlicę. Nowa sala gimnastyczna dobudowana zostanie do już istniejącej od strony południowej i będzie mieć powierzchnię 293 m kw.

Wszystkie nowe pomieszczenia mają być dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami, ponieważ szkoła posiada oddziały integracyjne.

Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN