Nowe piece na ekogroszek pójdą do kolejnej wymiany? Pojawiają się obawy dotyczące pomysłu zakazu palenia węglem w uzdrowiskach [WIDEO]

16.01.2020

Mieszkańcy wymienili swoje piece na ekogroszek a może się okazać ze nie będą mogli z nich korzystać. Chodzi o gminę Szczawnica, w której istnieje możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem. Powołana grupa do walki ze smogiem ekoMałopolska poddała pomysł dotyczący wszystkich uzdrowisk w Małopolsce, w których dla poprawy jakości powietrza miałby zostać wprowadzony zakaz palenia węglem.

Mieszkańcy nie zgodzą się na kolejną wymianę pieców tym razem na gazowe – mówił na antenie RDN Nowy Sącz burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

W Szczawnicy budujemy sieć gazową, myślę, że wielu mieszkańców się do niej podepnie ale tylko do pewnego stopnia wykorzystując ten gaz do ogrzewania wody czy wykorzystania w kuchni. Natomiast gdyby zastosowana była dopłata do gazu, to sami mieszkańcy zamieniliby te piece na gazowe. Może w perspektywie kilku lat można byłoby zejść z dopłaty do gazu ale piece gazowe by zostały – wyjaśnia burmistrz. – My tutaj wymieniamy w ostatnim okresie czasu piece na ekogroszek czy na pelet, a tu się okazuję, że będzie to zakazane.

Piece wymieniane były z dotacją programów rządowych. Jak dodaje burmistrz, mieszkańcy musieli by dostać spore dopłaty bo w innym wypadku nie byłoby ich stać na kolejne wymiany.

Decyzja w sprawie wprowadzenia zakazu w uzdrowiskach nie zapadła. W piątek w Nowym Sączu m.in. na ten temat mają rozmawiać członkowie marszałkowskiego zespołu ekoMałopolska. Nasi reporterzy będą śledzić ten temat.

Posłuchaj:
Grzegorz Niezgoda
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN