Nowe przepisy nie powodują utrudnień?

10.09.2018

Podwyżki i rezygnacje lekarzy z dyżurów w innych placówkach na razie nie są dotkliwe.

Nowe przepisy weszły w życie końcem sierpnia. Niektóre szpitale w Polsce odczuły je bardzo boleśnie, bo pogłębiły deficyt lekarzy etatowych, którzy zdecydowali się zrezygnować z dodatkowych dyżurów w innej lecznicy.

– Jak na razie nie wpłynęło to ani na liczbę dyżurów lekarzy, ani obsadę, ale deficyt lekarzy jest z innego powodu – mówi Marcin Kuta, dyrektor Szpitala Szczeklika. – To przede wszystkim niewielka liczba lekarzy i coraz mniejsze zainteresowanie dyżurami – wyjaśnia. – Te powody są bardziej istotne niż to, że teraz lekarz, który pracował w trzech czy czterech miejscach wybierze jedno. Jeżeli wybierze jedno miejsce, to chcąc dyżurować tyle samo być może wypchnie lekarzy, którzy są z kolei z innych placówek. Tak więc ten ruch może spowodować tylko, że trzech lekarzy zamiast dyżurować w trzech różnych szpitalach będzie dyżurować każdy w jednym szpitalu i to może być konsekwencją wprowadzonych zmian – wyjaśnia Marcin Kuta.

Poseł Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza mówi, że także w jej placówce lekarze nie zrezygnowali z dyżurów na rzecz innego szpitala. – Zmian po wprowadzeniu nowych przepisów zupełnie nie odczuliśmy, ponieważ mamy lekarzy na kontraktach. Może kiedyś to odczujemy, nie wiem – przyznaje. – Jednak jest bardzo trudno wciąż pozyskać lekarza do pracy na SOR-ze. To jest tak ciężka praca, że trudno jest zdobyć pracowników – dodaje Anna Czech.  

Przypomnijmy, przepisy, które weszły w życie końcem sierpnia, gwarantują lekarzom podwyżkę – do 6750 zł – jeśli zrezygnują z dyżurów w innych szpitalach.

Posłuchaj:
Marcin Kuta
Anna Czech
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN