Nowe systemy w miejskich autobusach

28.06.2020

Także w tarnowskiej flocie autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji będzie funkcjonował innowacyjny system, który będzie informował, pasażerów, jakim autobusem i gdzie możemy dojechać z kolejnego przystanku.

W autobusach będą też wyświetlane informacje, które pozwolą przesiąść się na rower, jeśli na trasie będzie stacja rowerów miejskich.

Powiązaliśmy się z operatorem rowerów miejskich i podajemy pasażerom realną liczbę dostępnych rowerów na stacji, do której zbliża się autobus. Chodzi o to, żeby pasażerowie korzystali także z miejskich rowerów.

Jest też system raportowania zdarzeń. Kierowca, gdy napotka np. wypadek czy utrudnienia lub uszkodzenia drogi, będzie natychmiast wysyłał informacje do odpowiednich służb.

Kierowca na ekranie ma katalog zdarzeń i wybiera konkretne, następnie informacja automatycznie jest przesyłana do odpowiedniej służby. Jednocześnie dyspozytor otrzymuje mailem mapę z pozycją GPS.

W autobusach będzie można też niebawem płacić za przejazd kartą.

– Na koniec sierpnia wszystkie autobusy będą miały dodatkowy kasownik, na którym będzie można płacić za przejazd kartą zbliżeniowo. Nie będzie potwierdzenia transakcji. Do wyboru będzie zwykły bilet i godzinny. Po zbliżeniu karty kasownik będzie pokazywać, kiedy dana osoba na danej linii kupowała bilet.

Przypomnijmy, że do tarnowskiego taboru dołączyło właśnie 5 nowych autobusów na gaz marki Scania CNG midi, Euro 6. W tej chwili połowa autobusów, które są w ruchu, jest na gaz. Średnia wieku pojazdu to 6 lat. Wszystkie autobusy zostały też wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji.

Obowiązkowe są też maseczki. Bez niej, od 1 lipca pasażer będzie wypraszany z pojazdu lub wzywana policja.

Posłuchaj:
Karty
System raportowania
Rower
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN