Nowy Sącz: 1000 mieszkań do 2027 roku za pół miliarda złotych [ZDJĘCIA]

29.04.2022

Nowy Sącz chce przeznaczyć nawet pół miliarda złotych na budowę mieszkań. W najbliższych 5 latach ma powstać 1000 mieszkań – informuje prezydent miasta Ludomir Handzel. Część bloków buduje już miejskie Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Co istotne, STBS buduje mieszkania nie dla bogaczy, lecz dla klasy średniej. – W tym przypadku nie ma konieczności brania drogich kredytów na zakup mieszkań. Tutaj są niskie opłaty w porównaniu do opłat z ratami kredytu w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Nasze mieszkania mają dużo wyższy standard niż te oddawane przez deweloperów – mówi prezes spółki Jacek Żelasko.

Różnic jest więcej. Można np. dziedziczyć prawo najmu takiego mieszkania. STBS gwarantuje, że bez powodu nie wypowie umowy najmu. Mieszkania oddawane są pod klucz.

Są wyposażone w łazienki, podłogi, narzędzia do podgrzewania posiłków. Można wejść i mieszkać – dodaje Żelasko.

Prezes STBS zapewnia też, że czynsze w takich mieszkaniach są regulowane, czyli nie można ich dowolnie podnosić. Ceny opłat są też konkurencyjne w porównaniu do rynku komercyjnego. Najwyższy czynsz w STBS to nieco ponad 600 złotych za 50-metrowe mieszkanie.

Jacek Żelasko zapewnia, że koszty mediów też nie są wygórowane. – Skorzystamy z ogrzewania i ogrzewania wody naszej lokalnej spółki MPEC.

Budowa mieszkań w budownictwie społecznym jest finansowana z tanich kredytów i programów wsparcia, a najemca wpłaca do 19% wkładu własnego, który jest zwracany w przypadku wyprowadzenia się z mieszkania.

Przykładowo w powstającym już bloku przy ul. Czecha w Nowym Sączu, trzeba zapłacić nieco ponad 830 złotych za metr kwadratowy w przypadku takiego wkładu. Budynek przy ul. Czecha z 53 mieszkaniami ma być gotowy na początku przyszłego roku.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel zapewnia, że powstające mieszkania są nowoczesne. – Mają balony lub tarasy. Są to budynki z garażami podziemnymi, windami, dostępem dla osób niepełnosprawnych. Przy blokach będą place zabaw – podkreśla.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa kolejnych apartamentów przy Placu Dąbrowskiego. Tam powstanie 7 mieszkań, które mają być gotowe na przełomie 2023 i 2024 roku. Podobnie jest w przypadku budynku przy ul. 29 Listopada, gdzie ma powstać kolejne 111 apartamentów.

Na 2024 planowane jest oddanie bloku przy osiedlu Millenium na 53 mieszkań. W dalszej perspektywie budynki mają powstać między innymi przy ul. Zawiszy Czarnego czy przy Wyspiańskiego. Będą miały łącznie około 500 lokali.

Apartamentowce mają też zostać wybudowane przy ul. Śniadeckich czy na os. Biegonice czy w nowosądeckich Bielowicach.

Plan władz miasta jest ambitny. Do 2027 roku ma powstać 1000 nowych mieszkań, 1500 miejsc parkingowych, co ma kosztować nawet pół miliarda złotych.

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN