Nowy Sącz będzie mieć miejski program dopłat do wymiany pieców na te bardziej ekologiczne

24.01.2020

Regulamin dopłat ma trafić w przyszłym tygodniu na biurko prezydenta Nowego Sącza. Program według zapowiedzi może ruszyć na przełomie marca i kwietnia. Będzie on też kolejnym elementem, oprócz błękitnego węgla czy kontroli pieców, który ma poprawić jakość powietrza w Nowym Sączu.

Władze miasta czekają na rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie firmy, która będzie w tym roku badała próbki popiołu pobranego przez Straż Miejską – wyjaśnia Grzegorz Tabasz dyrektor Wydziału Środowiska w Nowym Sączu.

– Po rozstrzygnięciu niestety konkursu ofert, na wykonawcę badań analizy popiołu, skierujemy te próbki. Myślę, że na dniach będziemy wiedzieć, jak ta kontrola wynikła, będziemy wiedzieć, co się dzieje w podejrzanych sytuacjach, czy mieszkańcy rzeczywiście palą tymi odpadami śmieciami, czy nie. Przypominam, że straż miejska pobiera w tej chwili pyły popioły z kominów i popielników.

Miasto musi co roku, rozsyłać zapytania ofertowe do laboratoriów wykonujących takie badania. Średnio koszt badania jednej próbki w laboratorium to 600 złotych. Mandat, który może nałożyć Straż Miejska za spalanie śmieci to do 500 złotych, jeżeli jednak sprawa znajdzie swój finał w sądzie, wtedy za spalanie odpadów w domowym piecu można zapłacić karę w wysokości do 5 tysięcy złotych.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN