Nowy Sącz dołączy do Sądeckiej Aglomeracji?

01.02.2021

Zdaniem prezydenta miasta Ludomira Handzla pomysł powstania Sądeckiej Aglomeracji istnieje od listopada ubiegłego roku i wszystkie ościenne gminy zostały do niej zaproszone.

Jak wiecie z naszych wiadomości, w piątek włodarze Starego Sącz, Korzennej, Łącka, Podegrodzia i Nawojowej zaapelowali, aby sądeckie gminy włączyły się w stworzenie Sądeckiej Aglomeracji, która pozwoli pozyskiwać nowe fundusze dla samorządów. Chcą, by to prezydent Nowego Sącza był liderem całej grupy na prawach partnerskich, jednak mimo próby kontaktu – jak twierdzą – Ludomir Handzel nie wyraził swojego stanowiska w tym temacie.

Włodarz Nowego Sącza jest innego zdania.

– W roku 2020 zaprosiłem wszystkich włodarzy wchodzących w skład powiatu nowosądeckiego do rozmów i do spotkań związanych ze stworzeniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Większość z gmin oraz miast z powiatu odpowiedziała na ten apel. Odbyło się kilka spotkań gdzie rozmawialiśmy o priorytetowych dla całego naszego regionu.

Jak tłumaczy wójt Łącka, stowarzyszenie Sądecka Aglomeracja to próba spojrzenia na możliwości samorządów z powiatu i nie jest tworzona na przekór pomysłu prezydenta Handzla.

Jak mówił podczas piątkowej konferencji burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, ważne jest szybkie i sprecyzowane działanie.

– Powiem tak obrazowo: jest sytuacja taka, że pociąg, który nazywa się Fundusze Unijne, na najbliższe siedem lat, ruszył. Na czym polega ten instrument zintegrowanych inwestycji terytorialnych? On polega na tym, że przygotowujemy się tutaj lokalnie i dostajemy pulę pieniędzy. Tę pulę rozdysponujemy między sobą, po to by reagować tam i rozwiązywać najbardziej palące problemy i wykorzystywać najbardziej lukratywne szanse, które są przed naszym regionem.

Nie da się rozwiązać problemu smogu w Nowym Sączu bez wspólnych działań, podobnie jest z osobami niepełnosprawnymi, czy środowiskiem senioralnym – dodaje Jan Dziedzina, wójt Gminy Łącko.

– W sposób naturalny z Sądecczyzną jesteśmy związani i mówię to jako mieszkaniec i przedstawiciel samorządu. Mało tego, tych powiązań funkcjonalnych z Nowym Sączem z Sądecczyzną jest tyle, że można było by ich wiele wymieniać, pewne projekty zrealizowane wspólnie czy to w ramach lokalnej grupy działań w Bramach Beskidu, tutaj w gronie Starego Sącza, Łącka i Podegrodzia, mamy tutaj bardzo pozytywne doświadczenia, gdzie udało się kilka bardzo fajnych projektów zrealizować, nie było żadnych problemów.

Podobny pomysł mają także samorządowcy w regionie tarnowskim. Tu powstać ma Stowarzyszenie Tarnowska Aglomeracja. Piszemy o tym tutaj:

Kiedy inauguracja tarnowskiego ZITu? [WIDEO]

Więcej o tym także w Pulsie Regionu po godz. 15:30.

Posłuchaj:
Ludomir Handzel
Jacek Lelek
Jan Dziedzina
Karolina Średnicka, Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN