Nowy Sącz: Polityczna bitwa o ulicę Zyndrama [ZDJĘCIA]

24.11.2021

Mieszkańcy ulicy Zyndrama w Nowym Sączu od lat czekają na jej remont. Teraz temat nagle ruszył i władze miasta zaczęły działać. Niestety w tle są przepychanki polityczne.

Ulicę Zyndrama w Nowym Sączu można śmiało nazwać małą obwodnicą ul. Węgierskiej. W godzinach szczytu jest tu bardzo tłoczno, bo kierowcy starają się objechać jeszcze bardziej zakorkowaną trasę.

Po wąskiej, połatanej jezdni, bez poboczy i chodników przejeżdża mnóstwo aut, czasem nawet ciężarowych. Z niewygodnymi zakrętami mierzyć muszą się też autobusy MPK.

Mieszkańcy patrzą na to wszystko z niepokojem. – To już tyle lat czekamy, to jest po prostu tragedia,  jest po prostu niebezpiecznie – mówi jedna z kobiet, a stojąca obok niej sąsiadka dodaje: – Boimy się o nasze dzieci. Od pewnego czasu to prawie jak autostrada a do tego dziura na dziurze – mówi jeden z mieszkańców. – O ten remont walczymy już wiele lat – dodaje starsza kobieta

Pod koniec wakacji ratusz w sprawie przebudowy ulicy ponaglał radny Michał Kądziołka. Z kolei kilka dni temu prezydent Ludomir Handzel przekazał, że zlecił Miejskiemu Zarządowi Dróg niezwłoczne rozpoczęcie prac nad przygotowaniem dokumentacji projektowej, a to dlatego, że mieszkańcy skierowali się z pismem w tej sprawie bezpośrednio do prezydenta.

W trakcie konferencji prasowej prezydent przytoczył fragment prośby mieszkańców, w którym proszą go o interwencję w sprawie remontu i zarzucają nieudolność i złą wolę radnym PiS ze swojego osiedla, Michałowi Kądziołce i Teresie Cabale.

Jednocześnie stanowczo stwierdzamy, że nie interesują nas polityczne układy i gierki niektórych radnych, którzy są naszymi przedstawicielami, a działają nieskutecznie w temacie remontu ulicy Zyndrama, co jest de facto szkodą dla nas wszystkich tutaj mieszkających. Będziemy ogromnie wdzięczni panu prezydentowi za pozytywne rozpatrzenie naszej prośby – czytamy w piśmie, które mieszkańcy mieli skierować do Ludomira Handzla.

Nie udało nam się dziś (24.11) skontaktować z radną Teresą Cabałą. Za to radny Michał Kądziołka ocenił, że działania otoczenia prezydenta są polityczną manipulacją, dlatego, że od wielu lat starał się o remont drogi.

Wiceprzewodniczący rady miasta ocenia też, że osoba, która zbierała podpisy pod krytycznym dla niego pismem, nie była mieszkańcem tego osiedla, a mogła być tam wysłana przez nowosądecki ratusz.

Akurat dziwnym trafem działo się to wtedy, kiedy mieliśmy osiedlowy wyjazd na termy. Mieszkańcy do mnie dzwonili i pisali do mnie na Messenger. Zwrócili uwagę temu panu, jakim prawem w ogóle on chce oczerniać radnych, a on odpowiedział, że takie pismo dostał i pod nim zbiera podpisy. Kiedy mieszkańcy zobaczyli, co podpisywali, to wycofywali się z nich, przekreślali je – relacjonuje Kądziołka.

Dziś udało nam się porozmawiać też z mieszkańcami osiedla Dąbrówka, którzy doceniają prace swoich radnych.

To dzięki radnemu Kądziołce wszystko zaczęło się tutaj w tym kierunku coś dziać – mówi jedna z kobiet i dodaje, że nie interesuje ją, co jest pomiędzy radnym a prezydentem. – Jeszcze działa tu u nas pani radna Teresa Cabała – dodaje inna mieszkanka.

Nie można powiedzieć – tak jak pada to ze strony prezydenta, że nasi radni nic nie robią, bo to nie prawda. A w ogóle to mieszkańcy też są podzieleni i niektórzy źle mówią o radnych. Żeby tylko ktoś tę ulicę w końcu zrobił, bo na tym przede wszystkim zależy – nie kryje rozgoryczenia kolejna, zapytana przez nas kobieta.

Prezydent Nowego Sącza zadeklarował na razie, że powstanie dokumentacja projektowa, potem przyjdzie kolej na realizację.

Projekt prawdopodobnie wykonamy własnymi siłami, bo to może nawet być ten rok. Może się okazać, że już w styczniu zaprezentujemy Państwu ten przebieg na podobnej konferencji. Wtedy zaczniemy przystępować do etapu realizacyjnego i pewnie też etapować całą inwestycję. Mam nadzieję, że tak będzie – mówi Ludomir Handzel.

Michał Kądziołka poinformował, że w najbliższy piątek odbędzie się konferencja prasowa. Radny przedstawi dokumenty potwierdzające, że wraz z Teresą Cabałą starali się o przebudowę ulicy Zyndrama oraz wywalczyli wpisanie w tegoroczny budżet, wykonanie dokumentacji, która jak twierdzi i tak powinna być już zrobiona. 

Łukasz Raczkowski, Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN