Nowy Sącz: Przychodzi trudny czas dla bezdomnych. Jak im pomóc?

29.11.2021

Gdy temperatury spadają poniżej zera, bądźmy szczególnie wrażliwi na osobny bezdomne i potrzebujące. Z takim apelem zwracają się do mieszkańców regionu służby. Ostatnie opady śniegu przypominają, że teraz tym bardziej trzeba pamiętać o osobach, które nie mają dachu nad głową, albo znajdują się w gorszej sytuacji.

Jak można pomagać w Nowym Sączu?

Przede wszystkim zachowajmy empatię. Służby takie jak policja czy straż miejska przeprowadzają swoje kontrole. – Policjanci kontrolują zwłaszcza w porze wieczorowo-nocnej m.in. dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe – wylicza Justyna Basiaga z sądeckiej policji.

Zazwyczaj są to stałe miejsca – podkreśla zastępca komendanta Straży Miejskiej, Wojciech Tyrkiel. – Kontrolujemy wszystkie miejsca, w których wiemy, że przebywają osoby bezdomne. W ostatnim czasie był to most na Kamienicy w okolicy ul. Kraszewskiego. Dwie osoby spały tam na wersalce, którą sobie tam przywieźli – dodaje.

Stałe sprawdzanie tych punktów może sprawić, że osoba bezdomna zostanie znaleziona, zanim jej organizm zdąży się wychłodzić, co czasami prowadzi do śmierci. Przed tym możecie uratować kogoś sami. – Reagujemy na każde zgłoszenie, dlatego apelujemy do mieszkańców, aby wykonać telefon, bo to nie wiele kosztuje, a może uratować czyjeś życie – mówi Wojciech Tyrkiel.

Numer do dyżurki straży miejskiej w Nowym Sączu to 986, można też dzwonić do policji, albo pod ogólny numer alarmowy 112. Takie telefony dotyczą też osób, które żyją samotnie, czasem w nieodpowiednio ogrzanym domu.

Z wyliczeń służb wynika, że w mieście jest około 100 osób bezdomnych. Większość zimę spędza w Domu Brata Alberta, ale to schronisko jest już wypełnione. Formalnie mamy już ośrodek wypełniony po brzegi. Wszystkie łóżka są pozajmowane, a z różnych względów formalnych też nie powinienem przyjmować żadnych osób na teren ośrodka. Tydzień temu zabrakło nam też bielizny, podkoszulków, skarpet, spodni, piżam i środków czystości mamy też niewiele – mówi Leszek Lizoń, szef placówki.

W ośrodku znajdują się osoby nie tylko z Nowego Sącza, ale też innych ościennych gmin, czy miejscowości bardziej oddalonych, w których schroniska zostały zamknięte. Poza Domem Brata Alberta najbliżej schroniska dla bezdomnych znajdują się w Tarnowie, Krakowie i Zakopanem.

Od 31 lat pomoc potrzebującym niesie też Kuchnia Caritas działająca przy parafii św. Małgorzaty. Jedną z osób wydających obiady jest Małgorzata Sroka, która przygotowuje posiłki. Przyjść może każdy, kto jest głodny. Jedzenie w czasie pandemii można dostać co dwa dni na wynos.

Wydajemy ten posiłek w pojemnikach plastikowych albo menażkach do zjedzenia w domu. Nie mogą te osoby wejść do środka i na miejscu spożywać. Gotujemy obiady z produktów częściowo kupionych przez nas, a częściowo przywiezionych przez kogoś. Jeśli chce nam ktoś pomóc, przywieźć można wszystko to, z czego da się zrobić zupę, albo też konserwy, pasztety albo kiełbasę – dodaje.

Potrzebujący dostają tutaj zupę z wkładką, pieczywo, czasami drożdżówki, konserwy czy inne produkty, z których można przygotować posiłek kolejnego dnia.

Każdy może też raz w miesiącu zgłosić się do punktu Dobrego Serca po paczkę pomocową.

Jednorazowo wydawanych jest około 100 posiłków.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN