Nowy Wiśnicz pomnikiem historii

18.05.2020

Jeśli ktoś jeszcze go nie widział – to nadarza się znakomita okazja. Nowy Wiśnicz został właśnie pomnikiem historii, a zdecydowały o tym unikalne walory przestrzenne. Co można zobaczyć w niewielkim miasteczku z wielką historią? 

Choć historia miejscowości sięga XII wieku to w wieku XVII obecny kształt zyskał tutejszy zamek. Wtedy też powstał barokowy kościół farny z plebanią i dzwonnicą oraz klasztor Karmelitów Bosych, w którym mieści się obecnie więzienie.

Wyjątkowy jest zatem krajobraz ukazujący staropolską hierarchię tworzoną przez te trzy budowle, zlokalizowane w wierzchołkach równobocznego trójkąta.

Mamy nadzieję, że tytuł przełoży się na liczbę turystów nas odwiedzających – mówi burmistrz Małgorzata Więckowska.

– To duże wyróżnienie, ale i docenienie tej historycznej przeszłości. Pozostałości zabytkowych, ale też układu architektoniczno-przestrzennego, który od XVII wieku został zachowany prawie że bez zmian.

Dodajmy, że u podnóża zamku powstał właśnie Park 400-lecia Nowego Wiśnicza.

Na najniższym poziomie, gdzie mają być organizowane turnieje czy pokazy musztry konnej jest też scena plenerowa, leżaki, stoliki szachowe i ławki. Na ścieżce edukacyjnej umieszczono makiety zamków z terenów byłej Rzeczpospolitej. W wyżej położonej części zlokalizowano plac zabaw.

 

Posłuchaj:
Małgorzata Więckowska.
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN