W Nowym Sączu nie tak łatwo pozbyć się przeterminowanych lub niepotrzebnych leków

06.02.2020

Chociaż konsumenci są zachęcani, aby zamiast standardowego wyrzucania oddawać je do aptek, to jednak sprawa nie jest taka oczywista. Problem miała też nasza słuchaczka.

Apteki nie mają obowiązku przyjmowania leków. Mogą to robić poprzez podpisywanie umów z firmami zajmującymi się taką utylizacją. Jednak nie jest to zjawisko powszechne. O problemie informuje nasza słuchaczka Pani Małgorzata.

– Ostatnio właśnie chciałam oddać takie leki. Dopiero w trzeciej aptece znalazłam taki pojemnik, w której można było niewykorzystane leki wrzucić, z tym, że też był problem,ponieważ nie wszystkie leki tam się mieszczą. Jeżeli są na przykład syropy dziecinne, które są niewykorzystane to te buteleczki po prostu się nie mieszczą w tych pojemnikach i nie wiadomo co z nimi zrobić – powiedziała nam słuchaczka Małgorzata.

W mieście jest obecnie dziewięć aptek, które leki przyjmują, w tym cztery współpracują bezpośrednio z Urzędem Miasta, który leki odbiera dla firmy utylizacyjnej. Zapotrzebowanie, jak mówią pracownicy jednej z takich aptek jest naprawdę duże.

– W naszej aptece znajduje się pojemnik, do którego można przynosić leki przeterminowane. Jest to uzgodnione z Urzędem Miasta. Po te leki urząd w porozumieniu z nami co jakiś czas przyjeżdża i odbiera. Zdarzają się sytuacje, że nawet zostają leki zostawiane przed drzwiami. Przychodząc do pracy rano, zastajemy w cudzysłowie takie prezenty – pani z apteki

Wykaz tych, które z miastem współpracują znajduje się na stronie urzędu miasta w zakładce dotyczącej gospodarki komunalnej. Chociaż dostęp do internetu jest dziś powszechny, to nie każdy senior jest mobilny, czy może z niego korzystać. Być może potrzebne są bardziej proste rozwiązania, które ułatwiałyby mieszkańcom znalezienie tej odpowiedniej apteki.

– Łatwiej by było dla mieszkańców, gdyby na przykład taka informacja była zamieszczona w widocznym miejscu w aptece, jeżeli każda apteka nie może odebrać tych leków, w której aptece faktycznie można oddać zużyte leki – mówi słuchaczka pani Małgorzata.

Zapotrzebowanie wśród mieszkańców jest duże, a aptek oferujących taką usługę wciąż jest za mało. Być może większe zainteresowanie mieszkańców tą sprawą spowoduje poprawę sytuacji, która dotyczy nie tylko leków przeterminowanych, ale też tych z terminami aktualnymi ale nie zużytymi do końca. Takie leki można oddawać na przykład do Caritasu przy Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Trafiają one później bezpośrednio do Sądeckiego Hospicjum.

Listę aptek współpracujących z Urzędem Miasta znajdziecie tutaj.

Posłuchaj:
Wydawca, Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN