W Nowym Sączu szykuje się podwyżka cen za odbiór śmieci

22.07.2020

Sądeczanie będą musieli liczyć się z podwyżką za śmieci. W większości gmin i miast ceny za wywóz odpadów są znacznie wyższe niż w Nowym Sączu. Temat i tak wywołał sporo komentarzy, dlatego, że uchwała jaką mogą podjąć w najbliższym czasie radni, dotyczy trzykrotnej podwyżki opłat. W tej sprawie do Rady Miasta wpłynął projekt, który został złożony przez Ludomira Handzla prezydenta Nowego Sącza.

Włodarz miasta zakłada podwyżkę cen o ponad 300%. Dziś miesięczna opłata za śmieci segregowane od mieszkańca to około 7 złotych, a po zmianie będzie to 25. Dla osób, które nie segregują śmieci, opłata zgodnie z propozycją prezydenta ma wzrosnąć z obecnych 13 do 48 złotych.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Michał Kądziołka nie kryje zdziwienia. Jego zdaniem to bardzo szybki i wysoki skok ceny.

– Na tą chwilę, jesteśmy bardzo zszokowani propozycją pana prezydenta. Odbieramy bardzo dużo sygnałów od mieszkańców, którzy sprzeciwiają się. Podczas posiedzenia klubu podejmiemy decyzje w tej sprawie.

Warto zauważyć, że w miastach czy gminach na terenie Polski podwyżki cen za śmieci są porównywalne do tych, które chce wprowadzić ratusz. Miesięczne opłaty wahają się w różnych częściach kraju od 15 do 30 złotych – mowa tu o śmieciach segregowanych.

Radny Koalicji Obywatelskiej Nowego Sącza Leszek Zegzda popiera decyzje prezydenta dodając, że w Małopolsce jesteśmy miastem, gdzie cena za śmieci jest najniższa.

– Nie ma drugiej takiej gminy w Małopolsce, nawet chyba w całej Polsce która miałaby taką cenę za śmieci. Ten wzrost taki radykalny, który jest proponowany jest efektem lekceważenia realnych cen za śmieci przez wiele, wiele lat w Nowym Sączu. W tej chwili w Tarnowie są ceny 24 złoty za śmieci, więc wyrównujemy, a nie mamy wyższe.

Jednak mimo to szef klubu PiS Wybieram Nowy Sącz uważa, że podwyżka cen jest bardzo drastyczna i ma wątpliwości co do tego pomysłu.

– Pan prezydent wyraźnie akcentował, że zmiany jakie wprowadza w spółkach, zmiany zarządów są podyktowane tym żeby koszty oferowanych usług przez te spółki dla mieszkańców były jak najniższe, a tutaj propozycja ponad 300% podniesienia stawek jest dla nas niezrozumiała, jest ogromnym zaskoczeniem.

Zapytany o taki obrót sprawy Artur Bochenek – zastępca prezydenta Nowego Sącza, tłumaczy, że taka decyzja wynika głównie z podwyżek w firmie zewnętrznej, które zajmuje się przetwarzaniem części śmieci. Sądecka spółka zajmująca się wywozem śmieci nie ma tu większego znaczenia.

– Wynika to z ogromnych podwyżek gospodarowania odpadami w całej Polsce. Podwyżki te związane są z tym, że nie wszystkie odpady, które zbiera miasto Nowy Sącz mogą być zagospodarowane na składowiskach zakładów komunalnych, one muszą być przekazywane do przetwarzania dalej i to przetwarzanie wzrosło nawet dwu, trzykrotnie w ostatnim roku i cały czas drożeje.

Wiceprezydent dodaje, że podwyżki związane są też z większą ilością odbieranych odpadów od mieszkańców, czy wzrostem chociażby cen paliwa.

Ostateczna decyzja ma zostać podjęta podczas najbliższej sesji Rady Miasta Nowego Sącza.

Posłuchaj:
Michał Kądziołka
Leszek Zegzda
Artur Bochenek
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN