O blisko 23 % mają wzrosnąć ceny za wywóz śmieci w Bochni

25.11.2020

Podwyżkę od 1 stycznia zakłada projekt uchwały, który ma trafić na jutrzejszą sesję Rady Miasta. Skąd podwyżka w takiej wysokości? 

Planowany wzrost cen wynika z wyliczeń przeprowadzonych w magistracie po ostatnim przetargu na wywóz śmieci. Była to już dogrywka, bo w pierwszym postępowaniu oferty były mocno przeszacowane w stosunku do możliwości budżetu. W drugim przetargu jedyny oferent złożył propozycję o 2 miliony złotych wyższą, niż zaplanowane środki, choć o ponad 600 tysięcy niższą niż za pierwszym razem. Konsorcjum tworzone przez Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych i spółkę EKOMBUD wyceniło wywóz i utylizację śmieci oraz towarzyszące im działania edukacyjne na ponad 8 mln.

– Dało to miesięczną propozycję opłat w wysokości 29 zł 50 gr za jednego mieszkańca – mówi burmistrz Stefan Kolawiński. – Jest to spore obciążenie dla rodzin, szczególnie z większą ilością członków. Natomiast jednocześnie chcielibyśmy podjąć działania, zmierzające do znalezienia osób, które nie płacą za wywóz śmieci i jednocześnie w jakiś sposób oszukują pozostałych mieszkańców miasta.

Według GUS w Bochni mieszka blisko 30 tysięcy osób, a opłaty śmieciowe płaci 24 400 osób.

Zanim radni podejmą decyzje w tej sprawie mają jeszcze rozmawiać o ilości odpadów generowanych w bieżącym i minionym roku, rozważą też możliwość ponownego zebrania deklaracji z aktualną liczbą osób, zamieszkujących poszczególne gospodarstwa.

Posłuchaj:
Stefan Kolawiński
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN