O Janie Wnęku podczas odpustu w Odporyszowie

13.09.2019

Z obchodami 150. rocznicy śmierci Jana Wnęka zbiegają się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Matki Boskiej Zwycięskiej w Odporyszowie.

W dniu rozpoczęcia odpustu w miejscowości związanej ze znanym rzeźbiarzem, lotnikiem, nazywanym Ikarem znad Dunajca zostało poświęcone epitafium na obelisku upamiętniającym prekursora polskiego lotnictwa.

Odpust jest okazją aby nie tylko modlić się w intencji Jana Wnęka ale także przybliżyć jego osobę – mówi RDN ks. Janusz Oćwieja, proboszcz i kustosz sanktuarium w Odporyszowie.

– Pragniemy żeby jak najszerszej rzeszy pielgrzymów przedstawić postać Jana Wnęka, zachęcić, aby zwiedzili muzeum z jego rzeźbami przy naszym sanktuarium w Odporyszowie. Rzeczywiście żeby byli też propagatorami tej idei Jana Wnęka wszędzie tam, gdzie później wrócą.

Od lat podczas tygodniowego odpustu do odporyszowskiego sanktuarium przybywają liczne grupy wiernych – przypomina proboszcz.

– Przede wszystkim jest to Pani Powiśla, więc Powiśle ciągnie tutaj od wielu lat do Odporyszowa. Nie przerwało tego nawet Powstanie Styczniowe, kiedy pielgrzymi przekraczali strzeżoną granicę na Wiśle, aby być tutaj przy Matce Bożej Zwycięskiej. Wiemy, że całe okolice Tarnowa tutaj uznają w Matce Bożej swoją też matkę.

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Odporyszowskiej potrwa do 15 września.

Tymczasem w niedzielę, ( 15 września ) o godz. 5.00 rano tradycyjnie spod kościoła księży misjonarzy w Tarnowie wyruszy Piesza Pielgrzymka Trzeźwościowa do Odporyszowa. Msza św. w Sanktuarium w Odporyszowie zostanie odprawiona o godz. 11.00.

Posłuchaj:
ks. Janusz Oćwieja
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN