O problemach mniejszości romskiej i romskich migracjach w UE rozmawiali naukowcy w Tarnowie

26.09.2020

W społeczeństwie polskim wciąż pokutują stereotypy o Romach – podkreślali naukowcy.

Największymi problemami tej mniejszości są szkolnictwo czy zatrudnienie.

Romskie dzieci  są wciąż nieakceptowane przez kolegów i trudno zorganizować dla nich przyzwoitą edukację w szkołach podstawowych – mówi prof. Barbara Weigl,  psycholog Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Nauczyciele też mają najczęściej dosyć krytyczny i zdystansowany stosunek do uczniów romskich i taki bardzo stereotypowy, że jak jest to Cygan, to brudas, nie będzie się uczył. Ta sytuacja się zmieniła od czasu, gdy powstał zawód  asystent edukacji romskiej i te miejsca, w których pracują asystenci romscy, którzy są pośrednikiem między szkołą a rodzinami,   tam jest lepiej, tam gdzie nie ma asystentów jest niestety słabo.

Bezrobocie i korzystanie z opieki społecznej  wśród Romów są  wciąż nagminne – dodaje prof. Weigl.

To drażni, drażni społeczeństwo, drażni sąsiadów. Romowie są generalnie mało wykształceni, więc trudno im zdobyć pracę. Wielu Romów bardzo podkreśla konieczność edukacji młodego pokolenia, ale  z jednej strony przekonania, z drugiej rzeczywistość.

Wśród pracodawców wciąż jest niechęć do zatrudniania Romów.

Wielu Romów sygnalizowało, że kiedy jest jakieś ogłoszenie albo skierowanie  z biura zatrudnienia, to telefonicznie praca jest, a jak przychodzą już jej nie ma. Okazuje się, że ciągle wygląd stygmatyzuje. Romowie lubią własny biznes, trudnią się często handlem, to jest szara strefa. To są ludzie transgraniczni, mają rodziny za granicą, znają i wyczuwają trendy, co jest tańsze tam i na odwrót- mówi prof. Barbara Weigl.

Romów w Polsce mieszka około 20 tysięcy.

Konferencja naukowa o Romach odbyła się w ramach trwającego do niedzieli w Tarnowie  XXI Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów.

Ostatni dzień Taboru, niedziela, to wycieczka autobusowa śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów.

O godzinie 13:00 w Szczurowej odbędzie się spotkanie przy grobie masowym Romów pomordowanych przez Hitlerowców podczas II wojny światowej.

Posłuchaj:
Barbara Weigl
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN