O tej drodze w gminie Korzenna świat zapomniał – interwencja RDN

31.01.2018

Jest w bardzo złym stanie, źle utwardzona, trudno się nią dostać do domów. Tak drogę do przysiółka Podołówka w Lipnicy Wielkiej opisują mieszkańcy. Od wielu lat apelują do władz gminy Korzenna o pomoc w tej sprawie. Teraz zgłosili się z prośbą o interwencję do redakcji RDN Nowy Sącz.

Pan Roman Kwiecień nie mieszka jeszcze na stałe w Lipnicy Wielkiej, ale planuje przenieść się tu po przejściu na emeryturę. Zwrócił się do nas w imieniu swoim oraz mieszkańców.

Kupiłem tu posiadłość w 2007 roku i zaczęły się moje potworne problemy. Pierwsze kroki skierowałem do sołtysa. Ponieważ nie mogłem żadnym autem tu wyjechać, poprosiłem żeby mi przydzielił jakiś materiał na utwardzenie tej drogi – opowiada Roman Kwiecień – Dostałem furę piachu, który musiałem we własnym zakresie wywieźć i rozsypać na drodze.

Pan Roman walczy o remont od 10 lat. Za własne pieniądze kupuje materiały do utwardzenia drogi, sam je rozsypuje, pisze pisma i prosi o pomoc władze gminy Korzenna.

Niezadowoleni są także inni mieszkańcy przysiółka. – Ta droga istnieje od kilkudziesięciu lat. To jest droga gminna, a nie prywatna dlatego ani ja, ani sąsiedzi nie możemy na niej nic zrobić. Mogłaby już być dawno zrobiona, po sto metrów każdego roku dało by się zrobić. Ostatnio chciałem sprzedać działki i nikt ich nie chce kupić, bo nie ma dojazdu – powiedział pan pragnący zachować anonimowość.

Wójt gminy Korzenna Leszek Skowron zapewnił nas, że remonty drogi są wykonywane na bieżąco. – To jest dość długi odcinek drogi, bo około 600 metrów. Jest tu pewien problem dlatego, że nie posiadamy księgi wieczystej na tę drogę. To jest pierwsza przeszkoda – wyjaśnia. – Poza tym jest tam osuwisko i droga jest wąska. Nie ma mowy o jej przebudowaniu, można ją tylko remontować i takie remonty są wykonywanie regularnie – zapewnia.

Co na to pan Roman? – Wygląda to tak, że w listopadzie zostaje mi przydzielona fura kamieni i gminie udaje się mnie tak oszukać, że rozsypują te kamienie w listopadzie następnego roku i wychodzi na to, że każdego roku coś na tej drodze robią.

Remont drogi jest utrudniony, ale zdaniem mieszkańców korzystanie z niej na co dzień, również jest problematyczne. Dlatego pan Kwiecień od lat pisze w tej sprawie do pani sołtys i do wójta. – Nie mamy na tyle środków, żeby zabezpieczyć wszystkie potrzeby. Staramy się żeby wspólnie decydować, to co mieszkańcy np. Lipnicy uważają za najważniejsze. I tak właśnie się dzieje w całej gminie Korzenna – komentuje Leszek Skowron.

Wójt radzi mieszkańcom przysiółka Podołówka, by ponownie przyszli do Urzędu Gminy Korzenna i porozmawiali z nim na ten temat.

Posłuchaj:
Leszek Skowron
Roman Kwiatkowski
Mieszkaniec Lipnicy Wielkiej
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Słowo za słowo (NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN