O tej drodze z Jasiennej do Podola-Górowej zapomnieli już wszyscy? [WIDEO]

28.05.2021

Mimo upływu lat droga powiatowa Jasienna – Podole-Górowa wciąż wiedzie przez las. Chodzi o odcinek około 900 m. Po obu stronach droga asfaltowa nagle się kończy i zaczyna się las. Czy są szanse, by to się w końcu zmieniło?

Mieszkańcy Jasiennej muszą jechać 15 km do Podola-Górowej, a mogliby znacząco skrócić drogę. Niestety problem w tym, że droga powiatowa wiedzie przez las i na odcinku około 800-900 metrów jest nieutwardzona, pełna błota i kolein. Już kilka lat temu radio RDN nagłaśniało ten temat, ale od tego czasu nie zmieniło się nic.

Nikt tu nawet nie był, żeby popatrzyć, jak to wygląda. Jak było, tak jest, a nawet gorzej – uważa pan Mieczysław z Jasiennej.

Kilka lat temu była nadzieja, że coś ruszy w tej sprawie, bo Zarząd Powiatu Nowosądeckiego wyznaczył granice między działkami w tych okolicach. Okazało się, że są rozbieżności w przebiegu drogi.

– Teren zajeżdżony przez mieszkańców nie pokrywa się z formalnym przebiegiem, terenem, na którym można by wykonywać roboty budowlane – tłumaczy Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i dodaje: – Jeśli dziś chcielibyśmy żwirować tę drogę, to po pierwsze trzeba by zrobić odwodnienie, po drugie ingerowalibyśmy w prywatną i leśną własność.

Jak relacjonują mieszkańcy, zdarza się, że nawigacja samochodowa prowadzi nieświadomych kierowców do lasu – wszak to droga powiatowa – i potem są problemy z wyjazdem. – Ludzie wjeżdżają do lasu i potem trzeba ich wyciągać ciągnikami. Są to samochody z Tarnowa, Gorlic, czy nawet z Krakowa – mówi Tomasz z Jasiennej.

Zatem – jakie są perspektywy, przynajmniej na utwardzenie tej drogi? Pytamy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. – Zarząd powiatu na przełomie półrocza – w zależności od środków finansowych – podejmie decyzję o możliwości sfinansowania opracowania koncepcji. Wykazane granice pokazały, że trzeba to zaprojektować, jako budowę. Nawet żwirowanie nie jest możliwe na terenie, który nie należy do nas – mówi Adam Czerwiński.

Ludzie tracą nadzieję, że ta droga kiedykolwiek powstanie. – Już nie wierzę w to. Tyle lat nam to obiecywano, a drogi dalej nie ma – przypomina pani z Jasiennej.

Optymizmem nie napawają również te słowa o drodze powiatowej Jasienna – Podole Górowa: – Ta droga ma na dziś znaczenie tylko dla przysiółków, które są zlokalizowane w tym rejonie – podkreśla dyrektor PZD w Nowym Sączu.

Mieszkańcy Jasiennej, z którymi rozmawialiśmy, mają rodziny w Podolu-Górowej, po drugiej stronie lasu. Brak normalniej drogi powiatowej w tym miejscu sprawia, że znacznie wydłuża się dojazd. Zamiast jechać około kilometra przez las, trzeba pokonać około 15.

Do tematu na pewno jeszcze będziemy wracać.

Tak wygląda droga powiatowa na Sądecczyźnie – interwencja RDN [ZDJĘCIA]

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN