O zdrowym odżywianiu i aktywności zamiast używek na konferencji wojewódzkiej w Koszycach Wielkich

13.04.2018

Promowanie zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia to główny temat wojewódzkiej konferencji edukacyjnej, która odbyła się w Koszycach Wielkich.

Rozmawiano o programach profilaktycznych realizowanych w szkołach w regionie. Polegają one m.in. na udziale w specjalnych zajęciach, wycieczkach czy też spotkaniach ze specjalistami.

– Uczniów ciekawią tematy zdrowego odżywiania, czy pomysłu na spędzanie czasu – mówi Anna Chmura, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu. – Problem zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, to jest coś co obecnie jest ważne, jest modne i obecne w mediach. Dzieci się tym interesują. Oczywiście te działania są skierowane do rodziców. Przez to możemy docierać do większej grupy odbiorców. A sam odbiór działań na rzecz zdrowia, jest wśród uczniów pozytywnie odbierany – dodaje dyrektor szkoły.

Ważnym elementem jest również ostrzeganie uczniów przed zagrożeniami. – Takie uzależnienia obserwujemy coraz częściej – uważa Roman Bartuś, dyrektor tarnowskiego Sanepidu. – W trybie żywieniowym, w trybie związanym z unikaniem pewnych używek, a przede wszystkim nikotyny. Sprawa komputera i samych gier komputerowych, która staje się dla młodzieży pewnym zagrożeniem na przyszłość. Tu będziemy kłaść na to większy nacisk. Dużym problemem od wielu lat są dopalacze – tłumaczy dyrektor Sanepidu.

Zajęcia powinny być prowadzone w sposób ciekawy dla uczniów – mówi reporterowi RDN małopolski kurator Barbara Nowak. – To zachęca do wprowadzenia zmian w życiu – dodaje. – Sposób realizacji tych zajęć powinien być ciekawy. Bo uczniowie się zmieniają. Młodzi w tej chwili w porównaniu do swoich rówieśników sprzed dziesięciu lat, wiedzę przyswajają inaczej. Bardziej muszą patrzeć, mnie słyszeć. Niestety tak wygląda to wszystko przy zmianie percepcji nauczania. Za tym muszą nauczyciele cały czas podążać – wyjaśnia kurator.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół z powiatu tarnowskiego oraz przedstawiciele małopolskiego kuratorium oświaty.

Posłuchaj:
Anna Chmura
Roman Bartus
Barbara Nowak
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN