Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Gminne i Reymontowskie w Wierzchosławicach [WIDEO]

14.08.2020

Wincenty Witos, Władysław Reymont oraz Stanisław Mierzwa będą honorowymi obywatelami Gminy Wierzchosławice. Uchwała nadająca im ten tytuł zostanie podjęta podczas niedzielnej sesji Rady Gminy Wierzchosławice, w której wezmą udział przedstawiciele gminy Lipce Reymontowskie.

Dwudniowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, 15 sierpnia, o godz. 11.00 Mszą św. w kościele w Wierzchosławicach.

O godz. 15.00 w Centrum Kultury Wsi Polskiej będzie sesja naukowa o wojnie Polski z Rosją bolszewicką – mówi wójt Gminy Wierzchosławice, Andrzej Mróz.

– Bitwa Warszawska zaliczana jest do najważniejszych w historii świata, uratowała Polskę i Europę przed zalewem bolszewickim. Premierem Polski, który pobudził naród do walki, był Wincenty Witos, wójt gminy i mieszkaniec Wierzchosławic. Drugą rocznicę , która chcemy świętować, będzie właśnie 95. Rocznica Dożynek Reymontowskich, kiedy autor “Chłopów” i laureat Nagrody Nobla na zaproszenie Witosa przybył tu, mimo że był już chory.

W niedzielę obchody rozpoczną się Mszą świętą dożynkową w atrium Gminnego Centrum Kultury o godz. 11.00.

– Dożynki to święto wsi i rolników, dlatego chcemy co roku je celebrować. Ze względu na pandemię będą w formie skromnej, ale doniosłej. Obrzędy dożynkowe wykona Zespół Pieśni i Tańca Swojacy. Będą wieńce wyplatane przez koła gospodyń wiejskich i konkurs wieńca. Chcemy też przypomnieć te 95 rocznicę Dożynek Reymontowskich, w których wzięło udział 25 tysięcy chłopów z całego kraju.

Będzie też rekonstrukcja historyczna spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa sprzed 95 lat w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru.

Plan dwudniowych uroczystości w podtarnowskich Wierzchosławicach znajdziecie poniżej.

Posłuchaj:
Andrzej Mróz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN