Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Mielcu i Dębicy

10.11.2019

Mielec niepodległościowe świętowanie rozpocznie uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny o godzinie 10.00 w Bazylice Mniejszej św. Mateusza. Stąd wyruszy pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą i Jednostką Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego przed pomniki Wolności.

Tam o godzinie 11.30 mielczanie odśpiewają hymn państwowy. W programie jest także m.in. inscenizacja historyczna i zapalenie Ognia Niepodległości.

Tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Mielcu towarzyszyć będzie sporo imprez okolicznościowych, a wśród nich zawody strzeleckie na strzelnicy przy ulicy Partyzantów, finał zawodów pływackich na pływalni Smoczka, Bieg Niepodległościowy na Bulwarach Gryfitów Mieleckich oraz Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej.

Dębica uczci niepodległą w niedzielę. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.15 na Placu Gryfitów przy figurze Matki Bożej Niepokalanej.

W tym roku mija dokładnie setna rocznica wzniesienia tej figury, jako wotum wdzięczności dębiczan za odzyskaną Niepodległość.

Następnie odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Jadwigi.

Po nabożeństwie w asyście wojska, Miejskiej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych wszyscy uczestnicy obchodów udadzą się na Rynek, gdzie o godzinie 11.45 rozpocznie się oficjalna część przed Pomnikiem Niepodległości.

Ostatnim akcentem miejskich uroczystości będzie koncert Ewy Błaszczyk ‘Pozwól mi spróbować jeszcze raz”.

Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będzie szereg imprez okolicznościowych jak np. w sobotę raut niepodległościowy, a w niedzielę maraton pływacki dla niepodległej i Trzecia Lekcja Śpiewu Patriotycznego – ‘Wyśpiewajmy razem historię”.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN