Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie

03.05.2021

Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. W regionie przygotowano szereg wydarzeń upamiętniających kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z powodu pandemii będą one skromniejsze niż w latach poprzednich.

Tarnów

W Tarnowie oficjalne obchody święta 3 maja rozpoczną się Mszą św. za Ojczyznę o godz. 12.00 w tarnowskiej katedrze.

Na godzinę 13.00 planowane jest złożenie wieńców przez przedstawicieli władz miasta przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na ten dzień przygotowano również nietypową atrakcję. Będzie nią przejazd ulicami miasta przeszklonego autobusu bez dachu, którym pojedzie Orkiestra Dęta Grupy Azoty S.A.

“Grający autobus” wyruszy o godz. 12:30 z Mościc, z przystanku przy ul. Chemicznej. Po drodze przez miasto zatrzyma się na kilku przystankach, gdzie będzie można posłuchać muzyki.

Przejazd autobusu z muzykami uzależniony jest jednak od pogody.

 

Gmina Tarnów

Gminne obchody święta narodowego, z udziałem przedstawicieli Sejmu, samorządu różnych szczebli oraz dyrektorów szkół rozpoczną się o godzinie 12:00 Mszą św. w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej. Tuż po niej będą miały miejsce uroczystości rocznicowe przy pobliskim Pomniku Pamięci w Walce o Wolność oraz Żołnierzy Armii Krajowej.

Dąbrowa Tarnowska

W Dąbrowie Tarnowskiej nie będzie zwyczajowego przemarszu delegacji urzędów i instytucji, spotkania pod pomnikiem, ani specjalnego programu artystycznego. Dla uczczenia 230. rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja członkowie delegacji i przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego udadzą się 2 maja 2021 r. do Kościoła Parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej na Mszę świętą w intencji ojczyzny na godz. 9:30. Następnie, po Mszy świętej, delegacja samorządu gminnego i powiatowego złoży wieniec oraz znicze pod Pomnikiem Walczących o Niepodległą Polskę.

 

Bochnia

Bochnia, oprócz Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta zaplanowanej na godz. 10:30 w Bazylice św. Mikołaja i złożenia kwiatów pod tablicą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, znajdującą się w Bazylice, zaplanowała także koncert pt. “3MAJmy się!”, zrealizowany przez Miejski Dom Kultury przy udziale bocheńskich wykonawców. Ten będzie dostępny online na kanale Miejskiego Domu Kultury w Bochni w serwisie YouTube.

Hufiec ZHP Bochnia i Starostwo Powiatowe proponują wzięcie udziału w grze miejskiej ulicami Bochni, dedykowanej rodzinom z dziećmi w wieku 5-10 lat. Rodziny będą miały za zadanie rozwiązywać zagadki ukryte pod kodami QR, rozmieszczonymi w różnych częściach miasta.

 

Dębica

Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk natomiast złożył wniosek o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej dla uczczenia Uchwały Sejmowej z 1791 roku. Sesja odbędzie się 3 maja w Domu Kultury ‘Mors’ i będzie połączona z wręczeniem honorowych wyróżnień Miasta Dębicy – “Honorowy Obywatel Miasta Dębicy” i “Zasłużony dla Miasta Dębicy”.

 

Powiat tarnowski

Ze względu na pandemię i obostrzenia nie będzie oficjalnych obchodów.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN