Obejście Brzeska za 3 lata [WIDEO]

02.03.2020

Zachodnia obwodnica Brzeska, której pierwszy fragment został wybudowany kilka lat temu i kończy się powyżej szpitala na drodze nr 94 będzie miała swój dalszy przebieg i za 3 lata będzie można zjechać tą drogą z autostrady do „sądeczanki”, czyli do drogi nr 75.

To znacznie ułatwi podróżowanie na trasie Brzesko – Nowy Sącz.

Kierowcy jadący na południe kraju ominą całkowicie Brzesko, a dzięki temu czas podróży znacznie się skróci.

Starosta brzeski, Andrzej Potępa, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że budowa tej trasy to efekt wieloletnich starań samorządu.

– To też dla mnie takie ukoronowanie, zwieńczenie działań sprzed 10 lat, bo przecież tej obwodnicy by nie było gdyby nie to, że w 2011 roku podpisaliśmy jako powiat porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, na mocy którego my udostępniliśmy naszą ulicę jako tymczasowy zjazd, a GDDKiA podjęła się wybudowania zjazdu docelowego.

Co ważne, obwodnica będzie miała zjazd w kierunku szpitala.

– Będziemy mogli wybudować alternatywną drogę wyjazdu ze szpitala. Jeden wyjazd jest w kierunku 94, a drugi będzie właśnie w kierunku budowanej obwodnicy. Ten zjazd jest dla nas kluczowy dlatego, że do tej pory szpital nie miał alternatywnego zjazdu.

Inwestycja szacowana była początkowo na ponad 40 mln złotych. Starosta przyznaje, że ta cena z pewnością będzie teraz wyższa, i mówi, że ostateczny koszt będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Trasa będzie miała około 4 km długości i ma być gotowa do 2023 roku.

Tymczasem ciągle nie wiadomo kiedy ruszy budowa „sądeczanki”, czyli drogi łączącej Nowy Sącz z autostradą A4 w Brzesku.

Problemem są pieniądze. Wiadomo, że będzie to kosztowna inwestycja, tym bardziej że ostatecznie wypracowany wariant przewiduje m.in. budowę dwóch tuneli: pod Justem na terenie powiatu nowosądeckiego oraz drugiego na terenie gmin Gnojnik – Iwkowa.

Posłuchaj:
Andrzej Potępa
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN