Obelisk poświęcony zrzutom alianckim z 1944 roku został poświęcony [ZDJĘCIA]

20.09.2021

Na Polankach koło Szczawy został odsłonięty obelisk z tablicami upamiętniającymi zrzuty alianckie dla żołnierzy Armii Krajowej z 1944 roku. Zabiegało o to Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK.

Jego przedstawiciele podkreślają, że zrzutowisko “Wilga” koło Szczawy jest ewenementem w skali kraju. – Tutaj dokonano ostatnich zrzutów zaopatrzenia oraz Cichociemnych dla polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Teraz to miejsce doczekało się godnego upamiętnienia w postaci obelisku – wyjaśnia prezes Paweł Sułkowski.

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddział krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, które z zapałem wsparły naszą inicjatywę i udzieliły nam wszelkiej pomocy. Oddzielnie dziękujemy państwu Stanisławowi i Urszuli Dorula, którzy od lat nas goszczą iście po staropolsku podczas zimowych inscenizacji historycznych, a teraz użyczyli terenu pod obelisk, oraz sprzęt niezbędny do prac ziemnych przy budowie – dodaje.

W powstanie obelisku zaangażowali się też druhowie z OSP w Szczawie i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Szczawy. – Dziękujemy za to, że w wolnym czasie wykonali wszelkie prace budowlane – podkreśla prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK.
Obelisk został poświęcony przez ks. Leona Królczyka z parafii w Szczawie, który odprawił też polową Mszę świętą.
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN