Obelisk powrócił do ciężkowickiego Parku Sokoła

22.11.2020

Pomnik upamiętnia przypadającą na ten rok 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami, ale też ciężkowickie Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Ponad metrowy obelisk stanął pod Dębem Wolności w miejscu poprzedniego, ufundowanego w 1921 roku przez ciężkowickich Sokolników, którego losy po czasie międzywojennym nie są znane.

– Upamiętnia setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale także tutejsze Gniazdo Sokolskie, które działało na tyle prężnie, że zostało wiele pamiątek, ale także, w tej chwili już nie do poznania, przedwojenny budynek, którego bractwo się doczekało. To świadczy o tym, że to bractwo było mocne, silne i liczne – mówi Bogdan Krok, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. IPN ufundował również mosiężne odlewy dwóch orłów – godła narodowego i orła legionowego.

Uroczyste poświęcenie obelisku odbyło się 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości.

Przy tej okazji zorganizowano również webinarium poświęcone ciężkowickiemu Sokołowi – historii organizacji i jej członków opracowane przez Łukasza Kossackiego-Lytwyna.

Posłuchaj:
Bogdan Krok
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Słowo za słowo (NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN