Czy obligacje, które zamierzają wyemitować władze Bochni wystarczą na pokrycie deficytu?

30.04.2020

Na dzisiejszej sesji rady miasta ma być głosowany projekt uchwały w tej sprawie.

Emisja obligacji za 12 milionów złotych nie jest związana z nagłym pogorszeniem się stanu finansów miasta. – Zaplanowaliśmy to już uchwalając budżet, a środki uzyskane w ten sposób mają pomóc w sfinansowaniu deficytu – mówi burmistrz Stefan Kolawiński.

Szef samorządu dodaje jednak, że jeśli na sesji zyskają aprobatę propozycje części radnych, dotyczące kolejnych ulg dla przedsiębiorców, to zaplanowany deficyt znacznie się zwiększy.

– Projekt, który mówi o zwolnieniu z podatku od nieruchomości wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą to zamierzenie niebezpieczne. Dlatego, że zmniejszają się dochody do budżetu o niepełna 5 milionów kwartalnie.

Wcześniej w związku z pandemią władze Bochni zaproponowały możliwość odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności związanych z najmem lub dzierżawą nieruchomości. Przedsiębiorcy narzekali jednak na skomplikowane procedury.

Dodajmy, że bocheńskie obligacje mają być wykupione w ciągu dziesięciu lat w siedmiu transzach. Cała operacja będzie kosztować miasto 2 mln zł.

Posłuchaj:
Stefan Kolawiński
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN