Obrońcy zwierząt składają petycję o zmianę lokalizacji schroniska dla zwierząt

21.11.2019

Kolejny już apel Fundacji Zmieńmy Świat, do którego dołączają społecznicy, trafi do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, radnych i władz miasta.

Jak argumentuje Jarosław Jagłowski, schronisko jest niedostępne dla ludzi i utrudnia adopcję.

– W obecnej lokalizacji nie dość, że się trudno dojeżdża, to z racji tego, że jest ono przy wysypisku śmieci, to dzieci i młodzież, którzy chcą spędzać z tymi zwierzętami trochę czasu, mają utrudnienia. Idea jest taka, żeby azyl był tak umiejscowiony, żeby ułatwiać ludziom kontakt z tymi zwierzętami i powinien być ukierunkowany nie na zbieranie tych zwierząt, tylko na wypuszczanie ich.

Jak dodaje Krzysztof Giemza, prezes Fundacji Zmieńmy Świat, azyl jest na terenie wysypiska śmieci, czyli w myśl przepisu te zwierzęta są odpadem. Potrzeba nowych bud, które w większości są w stanie rozkładu.

– Nie powinno to być na terenie składowiska odpadów komunalnych. W myśl przepisu zwierzęta są tam też odpadami. Dostępność, dojazd są utrudnione – bez samochodu trzeba zrobić sobie długą wycieczkę pieszą. Problem jest z wolontariatem i z samym funkcjonowaniem. Podczas gdy my – w fundacji – mamy przepełnienie kotów – ponad 40, że już się nie mieszczą, w azylu jest ich kilka. Do tego kiepskie warunki, budy do wymiany.

Komisja Rewizyjna Rady Miasta wiosną kontrolowała Azyl. Skierowała do prezydenta zalecenia pokontrolne. – Prezydent nie zastosował się do nich – informuje przewodniczący Komisji, Dawid Solak.

I dodaje, że w projekcie budżetu na 2020 rok nie zostały uwzględnione zalecenia zwiększenia dotacji na azyl, by zatrudnić tam dodatkową osobę do opieki nad zwierzętami.

Dodajmy, że zdaniem prezesa PUK-u, który administruje Azylem, najlepszym rozwiązaniem byłaby rozbudowa już istniejącej infrastruktury i doprowadzenie miejskiej komunikacji, a nie budowa nowego obiektu.

Posłuchaj:
Jarosław Jagłowski
Krzysztof Giemza
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN