Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej otwarta!

08.09.2020

Na to wydarzenie czekali mieszkańcy Powiśla przez prawie 20 lat. Obwodnica przebiega na trasie Tarnów – Kielce, w ciągu drogi krajowej 73.

Jak mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, to przełomowy moment dla miasta.

Otwarcie naszej obwodnicy zmienia układ komunikacyjny w mieście. Od jutra będzie zupełnie inaczej. W mieście mniejszy ruch ale tez i większe bezpieczeństwo. Można powiedzieć, że to było 20 lat prac różnych szczebli samorządów, różnych osób i otoczenia sprawiło, że dzisiaj mamy otwarcie obwodnicy. Kolejne etapy nie będą trwały tak długo, a tym kolejnym etapem jest myślenie o wschodniej obwodnicy miasta.

Budowa obwodnicy trwała 4 lata. Początkowo miała być oddana do użytku w 2018 roku. Nie obyło się bez problemów. Pierwszy wykonawca nie dokończył budowy przez problemy finansowe. Nie udało się dotrzymać także drugiego terminu, głównie przez liczne podtopienia.. Przedłużały się także prace archeologiczne.

Dla Dąbrowy Tarnowskiej jest to przede wszystkim uspokojenie ruchu w mieście. Wyciągnięcie z miasta ruchu tranzytowego. A więc także wzrost bezpieczeństwa dla mieszkańców. Mieliśmy różne problemy, zarówno problemy techniczne, jak i problemy związane z mobilizacją wykonawcy. Liczyliśmy, że to się odbędzie w lipcu, potem we wrześniu. Dzisiaj mamy 7 września i obwodnica jest już prawie skończona.

W przecięciu wstęgi wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Były problemy na tej budowie z wykonawcą. Wreszcie to mamy. Historia jej budowy była naznaczona oczekiwaniami, wieloletnimi obietnicami. Mówiliśmy o tym przed lat z posłem Czesakiem, że ta droga jest niezbędna, jest potrzebna. Tę drogę państwo musi zbudować, bo ona stanowi o komforcie bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko Dąbrowy Tarnowskiej, ale i całego regionu.

Drogi to rozwój przedsiębiorczości i poprawa komfortu życia mieszkańców – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Każda inwestycja drogowa to taki element krwiobiegu, który dostarcza tlen do każdego, najmniejszego zakątka Polski. Rząd realizuje program 100 obwodnic. Dzisiaj jest to 22 odbierana obwodnica, która jest współfinansowana środkami z Unii Europejskiej. Przed nami kolejne inwestycje – to również nowa perspektywa finansowa, w ramach której tego typu przedsięwzięcia będą realizowane.

Mimo oficjalnego otwarcia drogi do końca października będą trwały prace wykończeniowe, np. wypełnienie ekranów akustycznych. Inwestycja jest 22. otwartą obwodnicą z programu 100 planowanych w Polsce.

 

Posłuchaj:
Katarzyna Antosz, Iza Kołakowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN