Obwodnica sposobem na korki w Limanowej? Mieszkańcy nie dowierzają, że powstanie

10.06.2021

W lipcu mogą rozpocząć się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu obwodnicy Limanowej. Firma, która na zlecenie GDDKiA pracuje nad projektem, do tego czasu powinna wybrać jedną z trzech proponowanych opcji przebiegu nowej drogi.

Już samo wpisanie budowy nowej drogi do rządowego programu 100 obwodnic sprawiło, że temat w mieście na nowo ożył. Od zeszłego roku w tej sprawie jednak pojawiały się jedynie zdawkowe informacje, bez żadnych konkretów na temat ewentualnego przebiegu trasy. Część mieszkańców wciąż nie dowierza w to, że budowa rzeczywiście ruszy.

Słyszę o tym od 40 lat, a na ulicach coraz więcej aut. Wątpię, by w najbliższym pięcioleciu taka droga powstała – mówią mieszkańcy.

Mimo tego negatywnego nastawienia, limanowianie nie mają wątpliwości, że budowa jest konieczna. – Coraz ciężej przejechać przez rynek. Korki są ogromne – mówi pani, którą spotkaliśmy w mieście.

Dokumentacja jest jednak przygotowywana, a firma zbiera i analizuję informacje o tym, który z trzech wariantów będzie najkorzystniejszy. Jak mówi nam Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, samorząd już zgłaszał pierwsze uwagi. – Wnosiliśmy o to, by włączenia obwodnicy były poprzez ronda, co upłynni ruch.

Jedna z koncepcji dotyczy trasy przez ul. Kościuszki i dalej na Lipowe. Ta propozycja najczęściej była wymieniana przez mieszkańców, z którymi udało nam się porozmawiać. Także władze miasta na razie oceniają ten przebieg najkorzystniej.

Chodzi o przebieg analizowany już w 2000 roku. Przebieg ten najmniej ingerowałby w istniejącą zabudowę, ale nie mamy pełnej wiedzy na temat kryteriów badanych przy wyborze najkorzystniejszego wariantu – mówi burmistrz Bieda.

Szczegóły poznamy w połowie lipca. Jeśli mieszkańcy nie będą protestować w przyszłym roku, mogą ruszyć prace nad projektem obwodnicy.

Posłuchaj:
Relacja
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN