Odblaski mogą uratować życie

14.11.2018

Deszcz, śnieg i mocny wiatr towarzyszą nam w okresie jesienno-zimowym. Znacznie pogarszają się wtedy warunki na drogach. Mimo, że do początku astronomicznej zimy zostało niespełna 40 dni, warto już teraz zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Gdy coraz szybciej robi się ciemno, pamiętajcie o odblaskach. Dzięki nim piesi są widoczni z większej odległości. Wiedzą o tym nawet najmłodsi. – Można nas zauważyć po ciemku i człowiek jest bardziej widoczny – mówi jeden z uczniów sądeckich szkół. – Jesteśmy wtedy bardziej bezpieczni i widoczni – dodaje jego kolega.

Pamiętajmy też o tym, że poza terenem zabudowanym, mamy obowiązek mieć element odblaskowy. – Przepisy nakładają obowiązek na pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Wówczas mamy obowiązek mieć element odblaskowy ze sobą – informuje Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik sądeckiej policji.

Za złamanie tego przepisu grozi od 20 do 500 złotych mandatu. Jak dodaje rzecznik policji, kierowca jadący z prędkością 80 lub 90 kilometrów na godzinę, nie ma żadnych szans na wyhamowanie i zauważa pieszego praktycznie w momencie potrącenia. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pieszy ma element odblaskowy. – Wtedy kierowca widzi pieszego z odległości około 130 – 150 metrów, czyli pięć razy szybciej. Innymi słowami taki element odblaskowy może uratować nasze życie.

Do zmiany warunków na drogach powinni przygotować się też kierowcy. Pora na zmianę opon. Jest zasadnicza różnica między tym, jak na mokrych i śliskich drogach zachowuje się ogumienie letnie i zimowe. – Opona letnia pod wpływem niskiej temperatury twardnieje i robi się bardzo śliska. Opona zimowa daje lepszą przyczepność. Ma więcej nacięć, które odprowadzają na zewnątrz wyciśniętą ze śniegu wodę, a na lodzie pozwalają się dobrze przycisnąć – tłumaczy Wiesław Kądziołka, wicedyrektor sądeckiego MORD-u.

Kierowcy powinni pamiętać też o sprawdzeniu stanu technicznego swojego pojazdu. Gdy na drogach jest ślisko warto też zachować większy odstęp między autami.

Jesienno-zimowa aura wprowadza wiele zagrożeń na drogach. Dotykają one zarówno kierowców, jak i pieszych. Mimo, że przepisy nakazują posiadać odblask w terenie niezabudowanym, warto mieć taki element też w każdej innej sytuacji. Również kierowcy powinni przy gorszej widoczności i trudniejszych warunkach na drogach zachować większą ostrożność.

Posłuchaj:
Iwona Grzebyk - Dulak
Wiesław Kądziołka
Dzieci
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Korta
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN