Odczytali na nowo zadania rodziny

15.05.2021

O uczestnictwie rodziny chrześcijańskiej w życiu i misji Kościoła oraz o misji rodziny we współczesnym świecie na podstawie adhortacji Jana Pawła II Familiaris Consortio debatowali wykładowcy kilku polskich uczelni w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Tarnowie.

Jednym z prelegentów był Jacek Pulikowski, pisarz i wykładowca katolicki, który poruszał temat ewangelizacji własnej rodziny.

– Mama, tata, relacja między nimi oraz wiara w miłość Boga niejako automatycznie ewangelizują dzieci. A rodzice połączeni z dziećmi więzami prawdziwej miłości niejako automatycznie ewangelizują otoczenie. To ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości ludzkości, która – jak wiemy od Jana Pawła II – idzie przez rodzinę. Ostatecznie jednak prawdziwa ewangelizacja zaczyna się i jej skuteczność zależy od osobistego świadectwa – mówił

O zagrożeniach dla współczesnej rodziny, które zauważał już Jan Paweł II w adhortacji Familiaris Consortio, mówił ks. dr Andrzej Jasnos, wykładowca KUL.

– Błąd antropologiczny widoczny jest w ideologii tzw. multikulturalizmu, czyli wielowymiarowości kultur, rzeczywistości, o równoprawności różnych teorii wychowania, co wiąże się z założeniem, że nie ma jednej prawdy o człowieku. Głosi się pluralizm – poskładajmy sobie człowieka, można by w skrócie powiedzieć. Na swój obraz, na swoje wyobrażenie, na swoje pragnienie w danym momencie poskładajmy sobie człowieka.

Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 40-lecia adhortacji Familiaris Consortio papieża Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym w Międzynarodowym Dniu Rodziny.

Organizatorami konferencji był Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie i Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Posłuchaj:
Jacek Pulikowski
Ks. Andrzej Jasnos
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN