Mniej oddziałów w szkołach ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny

26.05.2020

Jak mówi dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Jan Ryba najbardziej na tym ucierpią zdolne dzieci, dla których zabraknie miejsc w renomowanych placówkach.

– III LO od lat miało dziewięć oddziałów na każdym poziomie. W związku z reformą, która nastąpiła, czyli wycofaniu gimnazjów musieliśmy ograniczyć ilość oddziałów, najpierw do ośmiu, a później do siedmiu. I taki był mój plan, by te siedem oddziałów utrzymać. Zgodnie z wytycznymi miasta mamy tylko pięć oddziałów.

Jak dodaje dyrektor szkoła jest w stanie przyjąć dużo większą liczbę uczniów.

– Została przygotowana baza lokalowa w szkole, mamy pięć więcej sal lekcyjnych niż to bywało wcześniej. Mamy dwie nowe sale na poddaszu, nowe toalety. Krotko mówiąc jesteśmy przygotowani na to by było u nas siedem oddziałów klas pierwszych.

Jak mówi Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji z Urzędu Miasta Tarnowa problemem jest demografia.

– Wcześniej było 4 tysiące uczniów, obecnie jest tysiąc. Jest różnica? Nie wszystkie dzieci mają po 170 punktów z egzaminów i świadectwa, dlatego dla nich też trzeba przygotować coś innego. Wszystkie szkoły w Tarnowie mają zmniejszoną liczbę oddziałów proponowanych do naborów ze względu na liczbę uczniów kończących ósmą klasę.

Jak wiecie z wiadomości RDN nabór do szkół ponadpodstawowych będzie odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy rozpocznie się już 15 czerwca i potrwa do 10 lipca.

Posłuchaj:
Jan Ryba
Bogumiła Porębska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN