Odnowione lądowisko przy Nowym Szpitalu teraz całodobowe

30.11.2017

Śmigłowce dla pacjentów już nie tylko w ciągu dnia. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie otworzył odnowione lądowisko.

Jest większe, lepiej oznaczone, monitorowane i wreszcie oświetlone, dzięki czemu można na nim lądować przez całą dobę. Wyremontowano też drogę i karetki mogą dojechać bezpośrednio do śmigłowca.

Lądowisko jest potrzebne szczególnie w nagłych wypadkach, ale też do transportów między szpitalami. – Dlatego ważne było, aby wykonać modernizację i dostosować lądowisko do aktualnych wymogów, to już był właściwie ostatni moment. Także była potrzebna modernizacja w zakresie łączności, bo załoga, która transportuje pacjenta, musi mieć do niej dobry dostęp – mówiła Anna Czech, dyrektor szpitala.

Jest zdecydowanie bezpieczniej – mówi Jan Cholewa, kierownik Działu Technicznego szpitala. – Strefy podejścia i startu zostały poprawione. Od początku lat 90-tych, kiedy to lądowisko powstawało, wiele się zmieniło i wielkość tego miejsca była niewystarczająca dla współczesnych śmigłowców – tłumaczy kierownik.

Po przebudowie piloci mogą też sami załączyć oświetlenie lądowiska. Dodatkowe oświetlenie zamontowane jest również na najwyższych budynkach szpitala.

Przebudowa była konieczna głównie ze względu na zmianę w przepisach o wymiarach lądowisk lotniczego pogotowia ratunkowego. Koszt prac to 800 tysięcy złotych. Najbliższe takie lądowisko znajduje się w Dąbrowie Tarnowskiej.

Lądowisko “nowego szpitala” w Tarnowie jest wykorzystywane kilkanaście razy w roku. Pacjenci trafiają tutaj głównie na oddział neurochirurgii czy kardiologii, albo są transportowani z tarnowskiego szpitala do specjalistycznych jednostek, szczególnie do Krakowa.

Posłuchaj:
Anna Czech
Jan Cholewa
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN