Odwiedzający chorych w szpitalu w Bochni muszą mieć certyfikat szczepienia

15.09.2021

Wprowadzenie większej weryfikacji odwiedzających chorych zalecił kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski. Szpital w Bochni jest pierwszą placówką medyczną w regionie, która wprowadza takie regulacje, jednak kolejne nie wykluczają takich kroków.

– Musimy pamiętać, że czwartej fali epidemii nikt nie odwołał – mówi wicedyrektor szpitala w Bochni Jarosław Gucwa.

– Wpuszczamy na oddziały tylko i wyłącznie pacjentów po weryfikacji, tak samo jak i odwiedzających. Muszą mieć kod QR, który mają po szczepieniu na profilu Internetowego Konta Pacjenta czy na ‘Mój Obywatel’.

Ponadto w szpitalu obowiązuje ograniczenie czasowe wizyt. Jeden odwiedzający może przebywać przy chorym maksymalnie piętnaście minut. Jak mówi dyrekcja, w przypadkach terminalnych reguły odwiedzin mogą być zmienione, jednak musi się to odbyć po wcześniejszym uzgodnieniu z personelem.

Mniej restrykcyjne przepisy obowiązują w szpitalu w Brzesku. Tam odwiedzający musi wypełnić oświadczenie na temat swojego stanu zdrowia.

– To ochrona osób ciężko chorych, a nie działanie przeciwko komukolwiek – zapewnia dyrektor szpitala Adam Smołucha.

– To nie jest restrykcja przeciwko społeczeństwu, tylko to jest ochrona chorych, którzy przebywają w szpitalu z innych powodów niż Covid-19. Jeżeli chory, który jest z nowotworem jest dzień po operacji i zarazi się covidem to w prawie stu procentach przypadków nie przeżyje tej choroby.

W tarnowskich szpitalach na razie nie ma żadnych zmian, skrócony jest tylko czas odwiedzin do 15-20 minut.

W szpitalu im. św. Łukasza odwiedzający nie są wpuszczani tylko na oddział neurologii, gdzie często przebywają pacjenci w ciężkim stanie. Te przepisy obowiązują od czerwca.

Posłuchaj:
Jarosław Gucwa
Adam Smołucha
Bartek Ziaja, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN