Ogólnopolski protest pracowników laboratoriów diagnostycznych

13.11.2018

Jesień w laboratorium. Mamy dość! – to hasło protestu pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych. Protestujący zamierzają spotkać się w środę (14.11.) z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

MAMY DOŚĆ! – takie słowa widnieją na plakatach protestujących diagnostów. Związkowcy domagają się podwyżek, ale także lepszego traktowania.

Ewa Ochrymczuk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej wytłumaczyła nam dziś, że protest trwa już od 18 października. – Zrobiliśmy taką akcję, że diagności z całej Polski, ale też osoby zainteresowane, wysyłały maile do ministerstwa oraz zasypaliśmy ministra zdrowia listami. Przyniosło to pozytywne skutki, ponieważ po kilku dniach dostaliśmy informacje i zaproszenie na rozmowę, która ma się odbyć 14 listopada. Nie ukrywamy, że głównym tematem tego spotkania będą podwyżki. Chcemy wysłuchać co minister ma nam do zaproponowania.

Jak dodaje przewodnicząca, jedynie postawienie władz pod ścianą może przynieść oczekiwane skutki. – Widzimy, że najlepsze skutki w tym przypadku przyniesie pójście na L4. Średnia wieku diagnostów to 50+ i często wracamy do domu np. z bólami pleców, dlatego bez problemu pójdziemy na zwolnienia. Nie chcieliśmy do tej pory tego robić, bo odbije się to głównie na pacjentach, ale to jedyna droga żeby wywrzeć na władzach jakikolwiek nacisk.

Plakaty można zobaczyć w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Marcin Radzięta, dyrektor szpitala informuje, że limanowscy diagności włączyli się w protest. Jak dodaje, udział w akcji nie wpływa na ich pracę. – Nie ma żadnego zakłócenia pracy diagnostów w szpitalu w Limanowej. Chcę uspokoić naszych pacjentów, że akcja na ten czas ma charakter plakatowy, a wszystkie świadczenia są wykonywane w normalnym trybie.

Na środę zaplanowana jest również manifestacja pod gmachem resortu Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.

Posłuchaj:
Marcin Radzięta
Ewa Ochrymczuk
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Fleszar
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN