Czy mieszkańcy bloków odczują ograniczenia w wywozie śmieci?

13.03.2019

Wszystko na to wskazuje, bo odpady będą rzadziej wywożone. Podwyżka o 2,50 zł za śmieci posegregowane nie rozwiązała do końca problemu brakującej kwoty w budżecie  z opłat mieszkańców.

Jak już informowaliśmy, gmina nie może dopłacać do gospodarki odpadami. Po kwietniowej podwyżce zabraknie 4 milionów 300 tys. zł.

Mimo że ustawa nie pozwala gminie dopłacać miasto jednak będzie musiało to zrobić – mówi Lucyna Bielatowicz, dyr. Wydziału Komunikacji Społecznej magistratu.

– Jest to działanie niezgodne z ustawą, ale żeby mieć czyste miasto, musimy dokonać przesunięć w budżecie. Na pewno będzie z tego powodu wytyk Regionalnej Izby Obrachunkowej i jakieś konsekwencje mogą grozić. Jedyną formą zniwelowania deficytu jest dokonanie przesunięć w budżecie i rezygnacja z pewnych zadań.

Tymczasem tylko dwa razy w tygodniu, jak przewiduje regulamin, a nie jak do tej pory 4 czy nawet 5 razy będą wywożone śmieci spod bloków.

Wraca natomiast wywóz odpadów zielonych i wielkich gabarytów, ale z osiedli będą one też rzadziej wywożone.

– W związku z tym, że mamy deficyt odbiory będą realizowane tylko zgodnie z regulaminem. Zostało przywrócone odbieranie odpadów zielonych i wielkogabarytowych, jednak tylko w zakresie, który wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Jeżeli chodzi o odpady wielkogabarytowe z zabudowy wielolokalowej będą odbierane raz w miesiącu. Do tej pory było to zwykle na bieżąco – gdy się pojawiały.

Dodajmy, że aż 18 tys. tarnowian nie płaci za śmieci. Dotyczy to m.in. osób wynajmujących mieszkania.

Dodajmy, że od kwietnia za śmieci nieposegregowane tarnowianie zapłacą też więcej, bo 25, a nie 15 złotych, jak do tej pory.

W najbliższych dniach ma być zwołana sesja nadzwyczajna. Chodzi o przesunięcia w budżecie, aby pokryć deficyt w opłatach za śmieci.

Posłuchaj:
Lucyna Bielatowicz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Słowo za słowo (NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN