Ogromne pożary w Nowej Białej na Podhalu. Z wielu stron płyną deklaracje pomocy [ZDJĘCIA]

20.06.2021

Blisko 50 budynków objął pożar w miejscowości Nowa Biała (powiat nowotarski). Ogień zapłonął w sobotę (19.06) wieczorem. Gaszenie pożarów trwało wiele godzin. Uszkodzonych zostało 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców). Płonęły też budynki gospodarcze.

Dla poszkodowanych zostały przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, ale jak informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego, wszyscy skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich.

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Poszkodowanych – na szczęście lekko – zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia. W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Pomoc rodzinom zadeklarował premier Mateusz Morawiecki, który przybył na miejsce zdarzenia. Pomoc obiecał także premier Słowacji Eduard Heger. Ponadto marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski poinformował, że urząd marszałkowski przeznaczy po 50 tysięcy złotych na każdy zniszczony dom.

Mieszkańcom Nowej Białej chcą też pomóc ludzie z całej Polski. Trwa internetowa zbiórka, w której kwota wpłat przekroczyła już pół miliona złotych. Zbiórkę znajdziesz tutaj: KLIK.

Rządowa pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej zakłada:

– zasiłki  celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej – do 6000 zł na rodzinę,

– zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych  od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu,

– w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł.

źródło: biuro prasowe wojewody małopolskiego

Wydawca, fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN