Operator miejskich rowerów jest zagrożony niewypłacalnością. Składa wniosek do sądu.

30.05.2020

Firma Nextbike Polska S.A. złożyła wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, by dojść do porozumienia z wierzycielami.

Zawarcie układu ma zapobiec niewypłacalności oraz ogłoszenia upadłości.

Z powodu kłopotów finansowych spółki tarnowianie pytają, co z rowerami miejskimi?

Firma liczy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce.

Prezydent Roman Ciepiela podkreśla, że rowery i cały system są własnością miasta, firma zajmuje się jedynie obsługą systemu, który jest jej własnością.

– Jeżeli doszłoby do przerwania świadczenia usług, będziemy musieli wyłonić nowego wykonawcę. Być może będzie jakaś przerwa związana z tą nieprzewidziana sytuacją, ale póki co czekamy na sygnał od firmy, która widocznie ma jakieś problemy z własną organizacją. Jeżeli będzie postepowanie układowe, to jest szansa, że działalność będzie kontynuowana, jeżeli nie, miasto rozpisze przetarg na wyłonienie innego operatora.

Tymczasem radni miejscy apelowali na ostatniej sesji rady miejskiej, że ścieżek rowerowych jest za mało. Była to reakcja m.in. na plan zaniechania budowy ścieżki na ul. Traugutta, przy jednoczesnym zachęcaniu mieszkańców do tego, by przesiedli się na rowery.

– To naprawdę nie jest moment, kiedy możemy mówić, że mamy fantastyczne ścieżki rowerowe w mieście i dzięki temu tarnowianie do pracy jeżdżą na rowerze, po wszędzie jest bezpiecznie i nie muszą przejeżdżać obok samochodów, bo są ścieżki asfaltowe. Dziwi mnie ta decyzja, że z inwestycji ma być ściągnięta Traugutta. Prosiłbym o zastanowienie się jeszcze nad jej sensownością. Kraków wykorzystał koronawirus – można powiedzieć – na tworzenie dodatkowych ścieżek rowerowych. Na głównych ulicach likwidowane są poszczególne pasy po to, żeby stworzyć pasy rowerowe.

– mówił Mirosław Biedroń.

Dodajmy, że w Tarnowie jest 110 miejskich rowerów na 10 stacjach.

 

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Mirosław Biedroń
Jadwiga Koziol, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo(NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN