Opóźnia się wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Piwnicznej-Zdroju

16.09.2021

Decyzja środowiskowa w sprawie budowy obwodnicy Piwnicznej będzie wydana z ponad półrocznym opóźnieniem. Powinno to nastąpić w sierpniu 2022 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzasadnia to między innymi problemami spowodowanymi pandemią.

Jak mówi rzecznik Iwona Mikrut-Purchla, z powodu niewielkiego ruchu samochodów podczas pandemii, nie udało się rzetelnie przeprowadzić pomiaru przejazdu samochodów przez rynek w Piwnicznej. – Były też inne powody – dodaje rzecznik.

– Wydłużone były też konsultacje społeczne, bo było duże zainteresowanie. Mieszkańcy chcieli, żeby były przygotowane dodatkowe prezentacje, wizualizacje. To wszystko było zrobione i dlatego przedłużyło ten proces dokumentacyjny – wyjaśnia Mikrut-Purchla.

W związku z tymi czynnikami, wydanie decyzji środowiskowej zostało przez przełożone GDDKiA na sierpień 2022 roku. Pierwotnie miało to nastąpić już tej jesieni.

Zdaniem burmistrza Piwnicznej Dariusza Chorużyka, obecnie wygląda to tak, jakby temat ucichł. – Jakichś szczegółowych informacji nie posiadam. W Piwnicznej żadne prace w tej chwili nie są wykonywane. Owszem, były odwierty próbne robione wczesnym latem, w maju i czerwcu. W tej chwili nie ma żadne ekipy i nawet jednej osoby.

GDDKiA planuje też budowę obwodnicy Limanowej. Tam problemem są tereny osuwiskowe, które dodatkowo ujawniły się na proponowanych wariantach. Z tego powodu istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań geotechnicznych, ale ich program nie został jeszcze zatwierdzony i nie wiadomo, kiedy to się stanie, a to oczywiście opóźnia przygotowywanie dokumentacji do decyzji środowiskowej.

W tym momencie program został przedstawiony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i weryfikuje go Departament Technologii – wyjaśnia Iwona Mikrut-Purchla.

Osuwiska są na naszym terenie normą, więc mam nadzieję, że dodatkowe badania bardzo nie opóźnią obwodnicy, na którą wszyscy mieszkańcy czekają z utęsknieniem – komentuje burmistrz Limanowej, Władysław Bieda i dodaje: – W końcu średniodobowy ruch na terenie miasta Limanowa to jest ponad 24 tys. pojazdów. To jest olbrzymi ruch, większy niż na “Zakopiance” i to przechodzi wszystko przez centrum miasta. Wszyscy oczekujemy, że ta inwestycja ruszy jak najszybciej.

W przypadku obwodnicy Limanowej opracowane zostały trzy warianty przebiegu, uzgodniono analizę i prognozę ruchu, a także wykonano inwentaryzację fotograficzną obszaru, po którym ma przebiegać droga. Zakończenie etapu prac dokumentacyjnych planowane jest na luty 2023 r.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN