Czy osiedle “Zbylitowska Góra” w Mościcach jest wykluczone komunikacyjnie?

09.10.2020

Takie zarzuty padają w mediach społecznościowych na grupie “Komitet Mościce” po zmianie rozkładu jazdy jaka nastąpiła 3 października. Pismo w tej sprawie do prezydenta skierowała także Polskie Forum Klimatyczne.

Organizacja domaga się przywrócenia linii numer 24 zlikwidowanej jeszcze w marcu, zmiany trasy kursowania linii 14, a także dołożenia dodatkowych kursów rano i wieczorem, w godzinach szczytu.

Miasto samo zniechęca do korzystania z komunikacji miejskiej – mówi wiceprezes zarządu Polskiego Forum Klimatycznego Krzysztof Woźniak.

– Sami zepsuli te autobusy, a mówią że to jest przyczyna dla której likwidują te kursy. Jak pan chce na godzinę 18 dojechać z tego osiedla do szkoły muzycznej to wie Pan ile trwa dojazd z tego osiedla publiczną komunikacją? Półtorej godziny. Na tą samą część miasta. Tak wyliczyli ludzie ze ZDIK. Dlaczego ktoś chciałby jeździć czymś takim, jak krócej jest pojechać do Krakowa?

Jak mówi dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie Artur Michałek, poprzez zmiany w rozkładzie miasto chciało bardziej skomunikować obszar Strefy Aktywności Gospodarczej z resztą miasta. Mieli o to apelować mieszkańcy, a także przedsiębiorcy. Jak dodaje, na liniach 14 i 24 od Mościc ruch był niewielki.

– Zmiany były spowodowane przede wszystkim faktem, że napełnienie tych linii, zapełnienie autobusów i frekwencja pasażerów była mała. Stąd też w ramach ograniczenia liczby realizowanych wozokliometrów między innymi ta linia została objęta, natomiast nie spowodowało to w żadnej mierze wykluczeń w samych Mościcach.

Jak mówi Krzysztof Wóźniak, to natężenie jest różne w poszczególnych porach dnia, a ludzi podróżujących z tej części Mościc nie brakuje.

– To na jakiej podstawie sprawdzano na przykład autobus linii 24 to jest bardzo dalekie od rzetelnego sprawdzenia. Po prostu raz jeden w życiu włożono tak kogoś do tego autobusu w dzień powszedni, policzył ile tych ludzi jeździ i przeniesiono to na wszystkie dni i wszystkie godziny. To jest bardzo dalekie od rzetelnego sprawdzenia, bo przecież ludzie o innej godzinie mogą ludzie jeździć na inne zajęcia.

Jak dodaje Artur Michałek sprawa zostanie ponownie przeanalizowana przez Zarząd Dróg i Komunikacji.

Mieszkańcy Mościc domagają się także uruchomienia stacji rowerowej, aby umożliwić dojazd rowerem do kursujących autobusów linii 9 i 0.

Posłuchaj:
Krzysztof Woźniak
Artur Michałek
Krzysztof Woźniak
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN