Osoby, które w ubiegłym roku wymieniały okna albo ocieplały ściany, mogą liczyć na zwrot podatku

30.01.2020

Od tego roku obowiązuje nowa ulga podatkowa, tzw. termomodernizacyjna. Mogą z niej skorzystać osoby, które zdecydowały się na zamontowanie w domu nowych okien, ocieplenie ścian, montaż paneli fotowoltaicznych czy wymianę pieca.

Anna Łata, kierownik referatu obsługi bezpośredniej z II Urzędu Skarbowego w Tarnowie mówi, że tarnowianie chętnie korzystają z ulg.

– Najpopularniejszą ulgą podatkową to jest ulga z tytułu wychowania dzieci i ulga rehabilitacyjna. Dodatkowo mamy m.in. ulgę za krwiodawstwo. Natomiast nowością jest ulga termomodernizacyjna. Podatnicy mogą sobie rozliczyć nawet do 53 tysięcy na wydatki, na cele termomodernizacyjne.

Jak dodaje Anna Łata, z roku na rok coraz więcej składamy zeznań w formie elektronicznej. Pomocna może być w tym aplikacja Twój e-pit.

Jednak jak się okazuje, było też dużo takich sytuacji, że podatnicy rezygnowali ze składania tego formularza. Od ubiegłego roku jest taka możliwość, wówczas nasz PIT zostanie rozliczony automatycznie przez urząd. Nie możemy jednak wówczas skorzystać z ulg ani odliczyć 1 procenta podatku.

– Jeśli w zeznaniu nie była wskazanej żadnej organizacji pożytku publicznego, to za ten rok, w przypadku automatycznego zaakceptowania zeznania, niestety nie zostanie przekazany jeden procent. Dużo było takich sytuacji. Podatnicy jak dowiedzieli się, że nie korzystają z żadnych ulg, nie mają potrzeby składania zeznania podatkowego to nie zawracali sobie głowy składaniem tego formularza, tylko zostawali to do automatycznej akceptacji przez urząd.

Aplikacja Twój e-pit rusza 15 lutego. Każdy wówczas będzie mógł sprawdzić w internecie osiągnięty dochód w poprzednim roku.

Termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia.

Posłuchaj:
Anna Łata
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN