Osocze ozdrowieńców na wagę… życia!

29.10.2020

Gdy zawodzą inne sposoby, osocze od ozdrowieńców staje się jedyną szansą. Jego podanie może pomóc chorym na COVID-19. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o pomoc.

Jeden ozdrowieniec może pomóc w walce z koronawirusem nawet kilku osobom, które z powodu Covid-19 są w ciężkim stanie. Tymczasem, choć mamy coraz więcej ozdrowieńców, chętnych do oddawania osocza brakuje.

Zabieg jest bezpieczny i przypomina procedurę pobierania krwi – mówi kierownik Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy szpitalu św. Łukasza w Tarnowie Bogusława Witek-Zając.

W programie Bez Skierowania podkreślała, że do punktu krwiodawstwa mogą się zgłaszać także te osoby, które nie miały wykonywanych testów w kierunku koronawirusa, ale podejrzewają że mogły przejść zakażenie.

Zapewnia, że nawet gdyby okazało się, że w osoczu nie ma potrzebnych przeciwciał, to zarówno osocze jak i krew zostaną wykorzystane do innych terapii.

– O tym czy to osocze zostanie wykorzystane czy nie zostanie wykorzystane, decydują dodatkowe badania, które są wykonywane każdorazowo po oddaniu takiej krwi z przeznaczeniem na osocze. I jeżeli byłoby za niskie miano przeciwciał i nie nadawałoby się to osocze do wykorzystania w leczeniu chorych na Covid-19, to i tak będzie – po przetworzeniu-przeznaczone dla chorych – zarówno krew jak i osocze. Ta krew na pewno nie zostanie zmarnowana.

Krew na osocze można oddać 28 dni po wyzdrowieniu i ściągnięciu kwarantanny i nie dłużej niż 3 miesiące po przebytej chorobie.

Najlepszymi dawcami są mężczyźni, którzy nie byli w swoim życiu leczeni krwią i kobiety, które nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. Jeśli osocze chce oddać kobieta, która kiedyś urodziła dziecko, to robione są dodatkowe badania na obecność przeciwciał anty-HLA.

Tymczasem, jak informowaliśmy ozdrowieńcy z regionu nie muszą już jeździć do Krakowa żeby oddać krew na osocze. Osoby, które przeszły Covid-19, mogą w Tarnowie oddać krew, która zostanie przesłana do Krakowa w celu pozyskania z niej osocza.

Nadal aktualny jest także apel o oddawanie krwi, ponieważ zapasy mocno się skurczyły. Z tego powodu odwoływane są niektóre planowe zabiegi.

Mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w roku, kobiety – cztery razy.

 

Bez Skierowania

Posłuchaj:
Bogusława Witek-Zając
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN