Ostatni przetarg i ostatnia szansa dla plaży nad Wątokiem

29.08.2019

Jak już informowaliśmy, oferty w dwóch przetargach blisko trzykrotnie przewyższały kwotę zarezerwowaną w budżecie obywatelskim na zorganizowanie miejsca rekreacyjnego przy ul. Południowej.

Wybrali ją mieszkańcy do realizacji w budżecie obywatelskim w 2017 roku.

Jak tłumaczy prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, miasto nie może dołożyć brakujących pieniędzy, bo nie pozwala mu na to uchwała Rady Miejskiej, która ogranicza kwotę jednego projektu do 500 tys. zł.

Radni musieliby zmienić uchwałę – dodaje.

– Przedstawiając Radzie Miejskiej propozycje regulacji dotyczących budżetu obywatelskiego, nie przewidywałem takich ograniczeń kwotowych. Prosiłem nawet radnych, żeby nie wprowadzali takich ograniczeń, bo bardzo rozdrobni to ilość projektów, które można z budżetu obywatelskiego realizować, a po drugie wprowadzi barierę niemożliwą do przekroczenia. Wniosek radnych był inny – wprowadzono ograniczenia i dzisiaj realizujemy projekty z zastrzeżeniem progowym. Ponieważ radni wprowadzili ograniczenia, inicjatywa ewentualnej zmiany należy teraz do nich.

Trzeci przetarg wydaje się tylko formalnością, bo do tej pory najtańsze oferty oscylowały w granicach półtora miliona zł, podczas gdy do wydania na plażę jest około pół miliona.

– Powtarzamy przetarg i jeżeli nie przyniesie on znaczącej redukcji kosztów, to trzeba będzie prawdopodobnie zrezygnować z całej realizacji, ponieważ – jeżeli kolejny przetarg nie przyniesie oferty, która będzie się mieściła w granicach 500 tys. zł, to projekt nie będzie mógł być zrealizowany. Na Grabówce bardzo brakuje terenów rekreacyjnych. Jest to część miasta bardzo zurbanizowana. Brakuje zieleni, duże zagęszczenie bloków. Szkoda, że tak wszystko się komplikuje, ale limit jest obligatoryjny.

Podobna historia jak z plażą nad Wątokiem czeka drugi projekt z budżetu obywatelskiego – fortepian koncertowy.

Prezydent uprzedza – nie ma fortepianu za taką cenę.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN