Ostatnie prace przy budowie objazdu osuwiska w Kamionce Wielkiej [WIDEO]

29.04.2021

Dobiega końca budowa objazdu zniszczonej drogi w Kamionce Wielkiej. Ponad tydzień temu uaktywniło się osuwisko w przysiółku Ptakówka Niżna i mieszkańcy stracili dojazd do 7 domów. Teraz wszystko wraca do normy. Sprawdzaliśmy też, jakie są perspektywy na zabezpieczenie tego osuwiska w górzystym terenie.

Na razie prowadzone są prace doraźne. Trzeba było trochę odsunąć drogę od osuwiska, by można było bezpiecznie przejeżdżać. – Zostały już położone płyty oraz przygotowanie odwodnienie. Zabezpieczamy wszystko, by przejazd był już realizowany – mówi Andrzej Stanek, wójt gminy Kamionka Wielka.

Żeby przywrócić przejazd do 7 domów w przysiółku Ptakówka Niżna, mieszkańcy zgodzili się przeznaczyć na to część swoich prywatnych działek.

Sołtys Kamionki Wielkiej Bartłomiej Kłębczyk uważa, że prace nad budową objazdu są na wykończeniu. – Przerwy między płytami muszą być jeszcze zalane betonem. Pewnie w piątek przejazd będzie już bez żadnych przeszkód.

Mieszkańcy cieszą się, że nie muszą już martwić się o swoje bezpieczeństwo. Przez ponad tydzień nie było dojazdu do domów. – Ja już mogę spokojnie spać w nocy. W naszym przysiółku mieszkają osoby przewlekle chore na serce. Cały czas miałam z tyłu głowy, że jakby coś się wydarzyło, nie było dostępu do pomocy, bo karetka nie miała jak tu dojechać. Mam nadzieję, że uda się znaleźć pieniądze na zabezpieczenie osuwisk – mówi pani Marta mieszkająca w przysiółku Ptakówka Niżna.

Jak zapewnia wójt Andrzej Stanek, informacja o osuwisku w Kamionce Wielkiej została już przekazana wojewodzie małopolskiemu. To początek starań o finansowanie zabezpieczenia osuwiska. – Powołałem komisję, spisaliśmy protokół i wysłaliśmy dokumenty do pana wojewody.

Nie wiemy jeszcze, kiedy możliwa będzie stabilizacja osuwiska. Wicewojewoda Józef Leśniak podkreśla, że procedura może potrwać. – W przypadku niektórych wniosków w sprawie usunięcia osuwisk, które teraz idą do ministerstwa, ten proces zbierania dokumentacji rozpoczął się kilka lat temu.

Najprawdopodobniej nie ma szans na budowę innego dojazdu do domów przysiółku Ptakówka Niżna, bo po jego obu stronach są potoki, a teren jest górzysty. Warto dodać, że w tych okolicach są aż 4 osuwiska przyległe do siebie.

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Paterek
play
Słowo za słowo (NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN