Ostatnie przygotowania do kwest na tarnowskich cmentarzach

29.10.2019

Zbiórki na miejscowych nekropoliach będą prowadzić alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem oraz lwowiacy.

Działacze Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, jak co roku, będą zbierać pieniądze na ratowanie zabytkowych mogił Polaków na wschodzie.

Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich – mówią nauczycielka SP nr 9 w Tarnowie im. Orląt Lwowskich Renata Sobkowiak – Zabawa oraz prezes Towarzystwa i przewodnik po Lwowie, Stanisław Siadek.

Najwięcej zabytków jest na Cmentarzu Łyczakowskim. To groby ludzi, którzy przed laty żyli i pracowali we Lwowie, a śladów tarnowian jest wiele – dodają.

– Jeździmy tam od lat i wciąż są dla nas miejsca do odkrycia. Szukamy o odnajdujemy ślady Tarnowa. Leży tam cała masa lwowiaków – zwykłych ludzi oraz elit tego miasta. W owym czasie byli oni znani w Polsce i na świecie.

Kwesta lwowiaków na tarnowskich cmentarzach potrwa trzy dni – od 31 października do 2 listopada.

Dotychczas za pieniądze ze zbiórek odnowiono m.in. grobowiec urodzonego w Tarnowie wiceprezydenta Lwowa, Tadeusza Rutowskiego, Romualda Wowkonowicza – byłego dyrektora Fabryki Państwowej Związków Azotowych w Tarnowie oraz legionistów i żołnierzy.

Więcej o śladach polskości na cmentarzach na świecie w czwartkowym programie Doroty Kunc – Cudze chwalicie, swego nie znacie, między 17.00 a 18.00 w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Posłuchaj:
Renata Sobkowiak - Zabawa, Stanisław Siadek
Dorota Kunc, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN