
Ostatnie przygotowania do kwest na tarnowskich cmentarzach
Zbiórki na miejscowych nekropoliach będą prowadzić alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem oraz lwowiacy.
Działacze Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, jak co roku, będą zbierać pieniądze na ratowanie zabytkowych mogił Polaków na wschodzie.
– Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich – mówią nauczycielka SP nr 9 w Tarnowie im. Orląt Lwowskich Renata Sobkowiak – Zabawa oraz prezes Towarzystwa i przewodnik po Lwowie, Stanisław Siadek.
– Najwięcej zabytków jest na Cmentarzu Łyczakowskim. To groby ludzi, którzy przed laty żyli i pracowali we Lwowie, a śladów tarnowian jest wiele – dodają.
– Jeździmy tam od lat i wciąż są dla nas miejsca do odkrycia. Szukamy o odnajdujemy ślady Tarnowa. Leży tam cała masa lwowiaków – zwykłych ludzi oraz elit tego miasta. W owym czasie byli oni znani w Polsce i na świecie.
Kwesta lwowiaków na tarnowskich cmentarzach potrwa trzy dni – od 31 października do 2 listopada.
Dotychczas za pieniądze ze zbiórek odnowiono m.in. grobowiec urodzonego w Tarnowie wiceprezydenta Lwowa, Tadeusza Rutowskiego, Romualda Wowkonowicza – byłego dyrektora Fabryki Państwowej Związków Azotowych w Tarnowie oraz legionistów i żołnierzy.
Więcej o śladach polskości na cmentarzach na świecie w czwartkowym programie Doroty Kunc – Cudze chwalicie, swego nie znacie, między 17.00 a 18.00 w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.