Ostatnie przygotowania do przyjazdu repatriantów

12.02.2018

4-osobowa rodzina z Kazachstanu zamieszka w gminie Tarnów. Trwają ostatnie przygotowania do ich przyjazdu. To małżeństwo w wieku 34, 35 lat z dwójką dzieci w wieku szkolnym. Zamieszkają w Koszycach Małych.

Rada gminy podjęła właśnie uchwałę w sprawie repatriantów. – Teraz załatwiane są formalności – informuje wójt Grzegorz Kozioł. – Rodzina złożyła odpowiednie dokumenty w polskiej ambasadzie w Kazachstanie. Po pozytywnej weryfikacji można rozpocząć proces ściągnięcia tej rodziny do Polski, do naszej gminy. Ten czas na osiedlenie się myślę, że zamknie się w połowie roku, a na zakończenie roku będziemy mogli powiedzieć, że mamy następną rodzinę Polaków z Kazachstanu na naszym terenie – dodaje wójt.

Samorządy, które decydują się na sprowadzenie polskich rodzin zza wschodniej granicy mogą korzystać z pomocy państwa. Ułatwia to ustawa repatriacyjna – przypomina Grzegorz Kozioł. – Przede wszystkim są to udogodnienia finansowe – samorządy, które decydują się na sprowadzenie mają pokryte koszty na zagospodarowanie, na remont budynków. Same rodziny mają też środki finansowe na zagospodarowanie. To są znaczne kwoty. Możemy powiedzieć, że te zaszłości historii dopiero teraz są spłacane – twierdzi wójt.

W gminie Tarnów mieszka już kilka rodzin z Kazachstanu. To potomkowie zesłańców jeszcze z dawnych terenów Kresów Wschodnich, zamieszkujący głównie okolice Kamieńca Podolskiego, Kijowa czy Żytomierza.

Byli oni przymusowo przesiedleni do Kazachstanu.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Grzegorz Kozioł
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN