Ostatnie wakacje były bezpieczniejsze niż poprzednie, ale liczba pijanych kierowców może przerażać

15.09.2021

Tylko przez wakacje podczas kontroli drogowej zatrzymano niemal 200 nietrzeźwych kierowców.

Asp. sztab Paweł Klimek z KMP w Tarnowie mówi, że pijani kierujący to największa plaga dróg.

– Mamy bardzo dużo zatrzymanych osób, które jechały na tzw. ‘podwójnym gazie’. Nie mam pojęcia, dlaczego wsiadamy za kierownicę po spożyciu alkoholu i próbujemy kontynuować jazdę. W te wakacje złapaliśmy aż 194 takie osoby. Dla porównania, w ubiegłym roku zatrzymaliśmy 178 pijanych kierowców.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w ostatnie wakacje było mniej wypadków niż przed rokiem.

– Uważam że było zdecydowanie bezpieczniej, niż w zeszłym roku. Niestety mieliśmy dwa śmiertelne wypadki, ale w 2020 roku zanotowaliśmy aż pięć takich zdarzeń. Ogólnie wypadków było 18, w których 30 osób odniosło obrażenia. Analogicznie w ubiegłym roku było 20 wypadków, w których było 28 rannych.

Jak zapowiada Paweł Klimek, w związku z tak dużą liczbą nietrzeźwych, funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone kontrole.

– Policjanci będą wyjeżdżać na patrole i za każdym razem, jeżeli będziemy kontrolowani, zostanie sprawdzony nasz stan trzeźwości. Nie możemy sobie pozwolić na to, by wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dlatego zwracam się z apelem do kierowców: Jeżeli chcemy się napić, to nie wsiadajmy za kółko. Jeżeli z kolei planujemy jechać samochodem, to po prostu dzień wcześniej nie pijmy i normalnie jedźmy. Bądźmy my bezpieczni, a przy okazji wszyscy wokół nas!

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, na okres nie krótszy niż trzy lata.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Jakub Sajdak, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN