Ostrzeżenia przed wichurą. W regionie na razie spokojnie, ale strażacy radzą zachować czujność

17.01.2022

Jak powiedział Radiu RDN Małopolska mł. bryg. Marcin Opioła z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, do tej pory było kilka interwencji związanych z silnym wiatrem.

W godzinach przedpołudniowych strażacy wyjeżdżali do połamanych drzew w Kończyskach (gm. Zakliczyn). Ponadto w Tarnowie na ul. Krakowskiej (w okolicy galerii handlowej) zerwał się jeden z banerów i utrudniał przejazd samochodów.

Groźnie było także na Plantach przy ul. Krakowskiej, gdzie złamane drzewo zagrażało bezpieczeństwu przechodniów (na zdjęciu).

Oficer prasowy tarnowskich strażaków dodaje, że sytuacja w każdej chwili może jeszcze się pogorszyć i apeluje o zachowanie czujności.

– Kiedy mamy do czynienia z wystąpieniem silnego, porywistego wiatru starajmy się unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Najlepiej, jeżeli to jest możliwe, szukajmy schronienia w budynku. W naszym mieszkaniu czy domu pozamykajmy okna. Z balkonów, tarasów, podwórek i obejść usuńmy wszystkie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, np. doniczki, suszarki do prania, karmniki itp. Wiatr grozi też zerwaniem wysokiego napięcia i brakiem dostawy prądu, dlatego też starajmy się nie parkować samochodu pod drzewami, liniami energetycznymi. Nie parkujmy także przy tablicach reklamowych, czy szyldach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który będzie występował w regionie do godzin wieczornych. Ostrzeżenie wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jakub Sajdak, fot. Państwowa Straż Pożarna w Tarnowie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN